ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատերը հրաժարվել է լքել իր պաշտոնը՝ ֆուտբոլում ռասիզմի բացակայության մասին իր արտահայտություններին հաջորդած իրադարձություններից հետո: Նա հայտարարել է, որ պատահածը միայն կխստացնի նրա պայքարն այդ ուղղությամբ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Ես չեմ կարող հրաժարական տալ: Ինչո՞ւ ես պետք է դա անեմ,-հյատարարել է Բլատերը:-Երբ քո առջև խնդիր է ծառանում, այն հարկավոր է լուծել: Հեռանալն ուղղակի անարդարացի կլինի, դա հակառակ է իմ մարտական որգուն, բնավորությանը: Ես նման արձագանքի չէի սպասում և իմ խորին ներողությունն եմ հայտնում այն մարդկանց, որոնք վիրավորվել են իմ խոսքերից.:
Շատ խաղացողներ, ֆուտբոլի և քաղաքականության գործիչներ հանդես եկան Բլատերի քննադատությամբ, ընդ որում, ոմանք, ներառյալ PFA գործադիր տնօրեն Գորդոն Թեյլորին և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնին, պահանջեցին ՖԻՖԱ-ի ղեկավարի հրաժարականը:
Բլատերը նշել է նաև, որ միշտ պայքարել է ռասիզմի դեմ և կշարունակի աշխատել այդ ուղղությամբ՝ խստացնելով իր դիրքորոշումն այդ հարցում: Մասնավորապես, նա ասել է, որ «եթե ֆուտբոլիստը մեղավոր ճանաչվի ռասիզմի դեմ պայքարում, ապա պետք է հեռացվի խաղից: «Ոչ մի հանդուրժողականություն ռասիզմի հանդեպ: Սա ինձ համար լավ դաս կլինի»,-ասել է նա:

18 Ноябрь 2011 - 11:53 AMT
Президент ФИФА Йозеф Блаттер отказался покидать свой пост после событий, последовавших за его высказываниями об отсутствии проблемы расизма в футболе. Он заявил, что случившаяся ситуация лишь ужесточит его борьбу в этом направлении, передает РИА Новости.
"Я не могу уйти в отставку. Почему я должен это делать, – заявил Блаттер. – Когда перед тобой встает проблема, ее нужно решать. Уходить будет просто несправедливо, и это совсем не сочетается с моим боевым духом, характером и энергичностью. Я никак не ожидал подобной реакции и выражаю глубочайшие извинения тем людям, которых задели мои слова".
Многие игроки, футбольные и политические деятели выступили с критикой слов Блаттера, причем некоторые их них, включая исполнительного директора Ассоциации профессиональных футболистов Англии (PFA) Гордона Тэйлора и британского премьер-министра Дэвида Камерона потребовали отставки нынешнего главы ФИФА.
Также глава ФИФА отметил, что всегда был борцом с расизмом и собирается продолжить работать в этом направлении, еще более ужесточив свою позицию по этому вопросу. Он в частности сказал, что в случае признания футболиста виновным в проявлении расизма, он должен быть отстранен от игры: "Никакой терпимости к проявлению расизма. Это станет для меня хорошим уроком".