Ռուսաստանի շախմատի ֆեդերացիայի դիտորդական խորհրդի նիստում ֆեդերացիայի վարչության նախագահ Իլյա Լևիտովը հրապարակեց Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի թեկնածուի անունը՝ առաջարկելով նշանակել կանանց հավաքականի ներկայիս մարզիչ Յուրի Դոխոյանին:
Մարզչական խորհրդի նախագահ Անատոլի Բիխովսկին ասել է, որ տղամարդկանց հավաքականը գլխավորելու գաղափարը վերջերս է ծնվել և ինքը Դոխոյանը նույնպես պատրաստակամություն է հայտնել ստանձնելու այդ պաշտոնը:
Նշանակումը տեղի կունենա առաջիկայում, իսկ հունվարին Դոխոյանը մարզչական խորհրդին կներկայացնի հավաքականի զարգացման երկարաժամկետ ծրագիրը, հայտնում է chess-news.ru-ն:
Գրոսմայստեր Յուրի Դոխոյանը տարիներ շարունակ եղել է Գարի Կասպարովի մարզիչն ու սեկունդանտը, մինչև աշխարհի 13-րդ չեմպիոնի 2005թ. մարտին կայացած վերջին պարտիան: Վերջին տարիներն Դոխոյանը հաջողությամբ գլխավորում է Ռուսաստանի կանանց հավաքականը: 2008թ. Օլիմպիադայի ձախողումից հետո նա կարողացավ երկու անգամ թիմը հասցնել Եվրոպայի առաջնության կոչումներին, արծաթ նվաճել աշխարհի թիմային առաջնությունում և ոսկի Խանտի Մանսիյսկում տեղի ունեցած վերջին Օմիպիադայում:

22 Ноябрь 2011 - 07:25 AMT
В ходе заседания наблюдательного совета российской шахматной Федерации председатель правления Федерации Илья Левитов озвучил кандидатуру на пост главного тренера сборной России назначить нынешнего главного тренера женской сборной Юрия Дохояна.
Председатель тренерского совета Анатолий Быховский сказал, что идея предложить Дохояну возглавить мужскую сборную родилась недавно, и сам Дохоян тоже выразил готовность вступить в новую должность.
Назначение состоится в ближайшее время, а в январе на тренерском совете Дохоян представит долгосрочную программу развития сборной, передает chess-news.ru.
Гроссмейстер Юрий Дохоян в течение многих лет был тренером и секундантом Гарри Каспарова, вплоть до последней партии тринадцатого чемпиона мира в марте 2005. В последние годы Дохоян успешно возглавляет женскую сборную России. После провала на Олимпиаде-2008 он сумел дважды привести команду к званию чемпионок Европы, завоевать серебро в командном первенстве мира и добыть золото на последней Олимпиаде в Ханты-Мансийске.