ՈՒԵՖԱ-ն հերթական անգամ հայտարարեց պայմանավորված հանդիպումներին դիմակայելու իր վճռականության մասին և ընդգծեց այս երևույթի աճող վտանգի դեմ պայքարի գործում ֆուտբոլային իշխանությունների ու իրավապահ մարմինների համագործակցության կարևորությունը:
Այդ կոչը արվեց Ֆրանսիյաի Նյոն քաղաքում ՈՒԵՖԱ-ի և դատախազների միջազգային ասոցիացիայի կողմից կազմակերպված կոնֆերանսի ժամանակ: Համաժողովը նվիրված էր կարևորագույն խնդրին՝ սպորտում խարդախության դեմ պայքարին: Երկօրյա քննարկումներին մասնակցել են ՄԱՊ-ի, ՈՒԵՖԱ-ի, ՖԻՖԱ-ի պաշտոնյաները, պետական դատախազները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի սպաներն ու ոստիկանները, հաղորդում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:
Կոնֆերանսի ժամանակ շեշտը դրվել է ֆուտբոլում եւ այլ մարզաձևերում պայմանավորված հանդիպուների եւ այլ քրեական գործունեության վրա, որն ուղղված է մարզական արդյունքի վրա անօրինական ազդեցության արդյունքում ֆինանսական կամ այլ շահույթ ստանալուն:
“Ակնհայտ է, որ եթե երկրպագուների և երեխաների մոտ կարծիք է ստեղծվում, որ խաղի արդյունքը նախանշված է դեռ խաղի առաջ, դա մեծ հարված է հասցնում ֆուտբոլի և յուրաքանչյուր սպորտի ոգու վրա: Մենք անում են հնարավորինս, որ այրդունավետ պայքարել պայմանավորված հանդիպումների դեմ, բայց մեզ անհրաժեշտ է իրավապահ մարմինների աջակցությունը : Մենք պետք է աշխատենք ձեռք ձեռքին, գործել վճռական և միասին”, ասաց ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին:

УЕФА в очередной раз заявила о своей решимости противостоять договорным матчам и подчеркнул необходимость тесного сотрудничества футбольных властей и правоохранительных органов в борьбе с растущей угрозой этого пагубного явления в спорте.
Этот призыв был распространен на конференции во французском Ньоне, организованной УЕФА и Международной ассоциацией прокуроров (МАП). Форум был посвящен важнейшей теме борьбы с мошенничеством в спорте. В двухдневных дебатах приняли участие чиновники МАП, УЕФА, ФИФА, а также государственные прокуроры, офицеры по борьбе с коррупцией и сотрудники полиции, передает официальный сайт УЕФА.
На конференции акцент был сделан на теме договорных матчей и другой криминальной деятельности, связанной с футболом или другими видами спорта и направленной на неправомерное влияние на спортивный результат с целью получения финансовой или иной выгоды.
“Очевидно, что, если у болельщиков и детей создается впечатление, будто результат матча определен еще до его начала, то это сильно бьет по духу футбола или любого другого вида спорта. Мы делаем все возможное, чтобы эффективно бороться с договорными матчами, но нам также нужна поддержка со стороны правоохранительных органов и властей. Мы должны работать рука об руку, действовать решительно и сообща”,- сказал президент УЕФА Мишель Платтини.