28 Նոյեմբեր 2011 - 06:19 AMT
Դոնեցկի «Շախտյորը» Ուկրաինայի առաջնության 18-րդ տուրում վստահ հաղթանակ տարավ «Կարպատների» նկատմամբ: Միրչա Լուչեսկուի սաները հակառակորդի դարպաս ուղարկեցին 5 անպատասխան գնդակ: «Շախտյորի» հիգերորդ՝ անհավանական գեղեցիկ գոլը խփեց Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը, որից առաջ նա գոլային փոխանցում էր կատարել:
Դոնեցկի թիմի գլխավոր մարզիչ Միրչա Լուչեսկուն խաղից հետո նշում է, որ արդյունքն այնքան էլ չի համապատասխանում նրան, ինչ տեղի էր ունենում դաշտում: Նրա խոսքով, խաղն ավելի հավասար էր, քան հաշիվը: «Իմ ֆուտբոլիստները ցույց տվեցին իրենց բնավորությունը: Ամենայն հավանականությամբ սա այս աշնանը կայացած լավագույն խաղն էր: Խաղի կազմն ընտրելիս ես նախապատվությունը տալս էի պայքարողներին, քանի որ գիտեի, որ Լվովում «Կարպատների» հետ մեզ մոտ սովորաբար դժվար խաղ է լինում և որ մեր հակառակորդը պայքարող թիմ է: «Կարպատների պաշտպանները ռիսկի էին դիմում, իսկ մենք օգտագործում էինք մեր հարձակվողների՝ Վիլլիանի, Մխիթարյանի, Դուգլասի արագությունը»,- Լուչեսկուի խոսքերը փոխանցում է «Շախտյորի»՛ պաշտոնական կայքը:
«Շախտյորը» հավաքել է 45 միավոր և մրցաշարային աղյուսակում շարունակում է զբաղեցնել 2-րդ տեղը: 46 միավորով առաջատարն է Կիևի «Դինամոն»: Դեկտեմբերի 2 Դոնեցկի թիմը Ուկրաինայի առաջնությունում «Դոնբասս Արենայում» կխաղա «Արսենալի» հետ:

Донецкий “Шахтер” в 18 туре чемпионата Украины одержал уверенную победу над “Карпатами”. Подопечные Мирчи Луческу отправили в ворота соперника 5 безответных мяча. Пятый – невероятно красивый гол “Шахтера” забил полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян, до этого он сделал и голевую передачу.
Главный тренер донецкой команды Мирча Лческу после матча отметил, что результат не очень соответствует тому, что было на поле. По его словам, игра была намного ровнее, чем сам счет. “Мои футболисты показали характер. Скорее всего, это был лучший матч, который мы сыграли этой осенью. Выбирая состав на игру, я отдавал предпочтение бойцам, потому что знал, что с “Карпатами” во Львове у нас обычно бывают сложные игры и что наш соперник – бойцовская команда. Защитники “Карпат” рисковали, а мы использовали скорость наших атакующих игроков – Виллиана, Мхитаряна и Дугласа”,- слова Луческу передает официальный сайт “Шахтера”.
“Шахтер” набрал 45 очков и продолжает в турнирной таблице занимать 2 место. С 46 очками лидирует киевское “Динамо”. 2 декабря донецкая команда в чемпионате Украины на “Донбасс Арене” сыграет против “Арсенала”.