17 Դեկտեմբեր 2003 - 19:23 AMT
ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐՑՈՒՄ ԱՄՆ-Ի ԱՆՈՐՈՇՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՑԱՏՐՎՈՒՄ Է ՆԱՎԹԻ ԵՎ ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ ԱՌԿԱ ՌԱԶՄԱԿԱՅԱՆՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՆՆԵՐՈՎ
Հայոց ցեղասպանության հարցում ԱՄՆ-ի անորոշ դիրքորոշման պատճառներն են նավթը եւ ռազմակայանները Թուրքիայում, գտնում է ամերիկյան «San Francisco Chronicl» թերթը: Ընդ որում հոդվածում ասվում է, որ ԱՄՆ-ն միշտ չէ, որ հերքել է Հայոց ցեղասպանությունը, հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը: Այսպես օրինակ, 1998 թվականի հունիսին` Հայոց ցեղասպանությունն ուսումնասիրող գիտնականների ասոցիացիան հայերի զանգվածային սպանությունները որակել է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Երկու տարի անց, հոլոքոստն ուսումնասիրող 126 գիտնականներ, որոնց թվում էր նաեւ Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիսելը, «New York Times» թերթում հրապարակել են հանրագիր, որը հաստատում էր Հայոց Ցեղասպանության անհերքելի փաստը: Մինչ առաջին համաշխարհային պատերազմը ամերիկացիները ստանում էին ճշգրիտ տեղեկատվություն հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարվող հանցագործությունների մասին: 1890-ականներին ամերիկացի բարեփոխողները սկսել էին իրավապաշտպանական արշավ` ուղղված հայերի նկատմամբ իրականացվող կրկնվող զանգվածային հանցագործություններին, իսկ 1895 թվականի սեպտեմբերին «New York Times»-ը հրապարակել է հոդված «Հայերի եւս մեկ ջարդ» վերնագրով: Միայն 1915 թվականի ընթացքում ամերիկյան թերթերը հրապարակել են 145 հոդված Օսմանյան Թուրքիայում հայ բնակչության բնաջնջման մասին, որոնցում այդ հանցագործությունները բնութագրվել են որպես «պարբերական» եւ «կառավարության կողմից կազմակերպված» հանցագործություններ: 1918 թվականին ԱՄՆ նախագահ Թեոդոր Ռուզվելտը հայոց Ցեղասպանությունն անվանել է «պատերազմի մեծագույն հանցագործություն»: 1915 թվականի մայիսին դաշնակիցները Օսմանյան Թուրքիայում հայերի հետ կատարվածը անվանեցին «մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն»: Այսպիսով, համաձայն հոդվածի, հետագայում Հայոց ցեղասպանության հարցին անորոշություն են փոխանցել նավթի գործոնը եւ Թուրքիայում ռազմակայանների առկայությունը: Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ նավթային արշավի արդյունքն է դարձել Թուրքական հանրապետության հետ դաշինքը: «Սառը պատերազմի» ընթացքում Թուրքիան էլ ավելի մեծ հնարավորություն է ստացել մերժելու Հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ այդ ընթացքում դարձել է ԱՄՆ եւ ՆԱՏՕ-ի ռազմակայանների համար ռազմավարական կենտրոն, գրում է «San Francisco Chronicl»-ը:

17 Декабрь 2003 - 19:23 AMT
НЕОПРЕДЕЛЕННОСТЬ США ПО ВОПРОСУ ГЕНОЦИДА АРМЯН ОБЪЯСНЯЕТСЯ ФАКТОРОМ НЕФТИ И ВОЕННЫХ БАЗ В ТУРЦИИ, ПИШЕТ АМЕРИКАНСКАЯ ГАЗЕТА
Причины неопределенной позиции США в вопросе признания геноцида армян в Османской империи заключаются в нефти и военных базах в Турции, считает американская газета “San Francisco Chronicle”. При этом в статье говорится, что США не всегда отрицали геноцид армян, передает агентство “Арминфо”. Так, например, в июне 1998 года ассоциация ученых, изучающих геноцид армян, квалифицировала массовые убийства армян как первый геноцид 20-го века. Спустя два года, 126 ученых, изучающих холокост, среди которых был и нобелевский лауреат Эли Висель, опубликовали в газете “New York Times” петицию, объявляющей геноцид армян неопровержимым фактом. До первой мировой войны американцы получали точную информацию о преступлениях, совершаемых по отношению к армянскому народу. В 1890-х годах американские реформаторы начали правозащитную кампанию, направленную против повторяющихся массовых преступлений, совершаемых по отношению к армянам, а в сентябре 1895 года газета “New York Times” опубликовала статью под заглавием “Еще один геноцид армян”. Только в 1915 году американские газеты опубликовали 145 статей об уничтожении армянского населения в Османской империи, характеризующих эти преступления как “периодические” и “организованные правительством”. В 1918 году президент США Теодор Рузвельт назвал геноцид армян “величайшим преступлением войны”. В мае 1915 года союзники назвали произошедшее с армянским населением Турции “преступлением против человечества”. Таким образом, согласно статье, дальнейшую неопределенность США в вопросе геноцида армян внесли фактор нефти и американских военных баз в Турции. После первой мировой войны результатом нефтяной кампании США на Ближнем Востоке стал союз с Турецкой республикой. Во время “холодной войны” Турция получила еще больше возможностей для отрицания геноцида армян, так как стала стратегическим центром США и военных баз НАТО в этом регионе, пишет “San Francisco Chronicle”.