Բրազիլիայի իշխանությունները դիտարկում են օրինագիծ, որը կթույլատրի ալկոհոլի վաճառքը ֆուտբոլի 2014թ. աշխարհի առաջնությունում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Օրենսդրական ժողովը Բրազիլիայի ազգային կոնգրեսի ստորին պալատ է ներկայացրել «2014թ. աշխարհի առաջնության մասին օրենքը», որը կդիտարկվի երեք ընթերցմամբ: Այդ օրինագիծը նախատեսում է օրինականացնել սպորտային միջոցառումների, այդ թվում` ԱԱ-2014-ի անցկացման ժամանակ երկրի բոլոր մարզադաշտերում, հատուկ բարերում և ռեստորաններում ալկոհոլային խմիչքի վաճառքը:
Նման օրենք ընդունելու գաղափարը ծագել է ՖԻՖԱ-ի հետ Բրազիլիայի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի քննարկումների ընթացքում: ՖԻՖԱ-ն այդպիսով ուզում է պաշտպանել հովանավորների կոմերցիոն շահերը: Օրինագծի ընդունման դեպքում այն հաստաստման կուղարկվի խորհրդարանի վերին պալատ, որը կկարողանա ստորագրել այն մինչև տարվա վերջ:
Եվրոպայի 2012թ. ապագա առաջնությունում արդեն թույլատրված է գարեջրի վաճառքը. 2011թ. սեպտեմբերին Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմարովսկին ստորագրեց լեհական սեյմի ընդունած օրենքը, որը եվրահանդիպումների ժամանակ թույլատրում է իրացնել ալկոհոլային խմիչք, որում ալկոհոլի պարունակությունը չի գերազանցում 3,5 տոկոսը:

8 Декабрь 2011 - 05:22 AMT
Власти Бразилии рассматривают законопроект, который разрешит продажу алкоголя на матчах чемпионата мира по футболу 2014 года, передает РИА Новости.
Законодательное собрание представило в нижнюю палату национального конгресса Бразилии "Закон о чемпионате мира 2014", который будет рассмотрен в трех чтениях. Этот законопроект предусматривает легализацию продажи алкогольных напитков в специальных барах и ресторанах на всех стадионах страны во время проведения спортивных мероприятий, в том числе и на матчах ЧМ-2014.
Идея принятия такого закона появилась в ходе дискуссий президента Бразилии Дилмы Русеф с ФИФА, которая хочет таким образом защитить коммерческие интересы спонсоров. В случае принятия законопроекта, он отправится на подтверждение в высшую палату парламента, которая сможет подписать его до конца года.
На предстоящем чемпионате Европы 2012 года уже разрешена продажа пива: в сентябре 2011 года президент Польши Бронислав Комаровский подписал принятый польским сеймом закон, который разрешает реализацию на матчах Евро спиртных напитков, содержание алкоголя в которых не превышает 3,5%.