9 Դեկտեմբեր 2011 - 14:05 AMT
Շվեյցարիայի Լոզանում կայացած միջազգային օլիմպիական կոմիտեի գործկոմի նիստում որոշվեց 2016թ. ձմեռային օլիմպիական պատանեկան երկրորդ խաղերն անցկացնել Նորվեգիայի Լիլեհամերում: Այնտեղ են կայացել 1994թ.ձմեռային օլիմպիական խաղերը: 15-18 տարեկան շուրջ հազար մասնակիցներ կմրցեն ձմեռային օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերում:
ՄՕԿ-ի նախագահ Ժակ Ռոգեն և Նորվեգիայի ԱՕԿ-ի նախագահ Բերե Ռոգնլյենը գոհ են Լիլեհամերի ընտրության համար և վստահ են,որ պատանեկան խաղերը կհարստացնեն մասնակիցների մրցափորձը և նրանք ավելի բարձր արդյունքներ ցույց կտան հետագայում` միջազգային պաշտոնական խոշոր մրցաշարերում, փոխանցում է ԱՕԿԱ-ի պաշտոնական կայքը:
Հիշեցնենք,որ ձմեռային պատանեկան առաջին օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն Ինսբրուկում` 2012թ. հունվարի 13-22-ը:

В швейцарском городе Лозанна состоялось заседание международного Олимпийского комитета. Было принято решение, что юношеские зимние Олимпийские игры 2016 года пройдут в Лилехамере (Норвегия). В зимних играх примут участие около 1000 спортсменов в возрасте 15-18 лет.
Президент Международного Олимпийского комитета Жак Роге и президент национального Олимпийского комитета Норвегии Бере Рогнелйен выразили надежду, что юношеские игры способствуют развитию профессионального спорта, и юные спортсмены в будущем смогут достичь более высоких наград, передает официальный сайт АНОК.
В Лилехамере прошли также зимние Олимпийские игры 1994 года. А первые юношеские зимние Олимпийские игры пройдут 13-22 января 2012 года в Инсбруке.