2011թ. նոյեմբերին 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ մսամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 13.9%: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, ամսական կտրվածքով գնաճը կազմել է 0,3%:
2011թ. նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է բաստուրմայի 1.1%, հավի բդի 1.6%, բարձր տեսակի ապխտած երշիկի 3.8%, այլ մսեղենի (խաշի պարագաներ) 5.4% գնաճ: Հարկ է նշել, որ հայկական ամենասիրված ճաշատեսակներից մեկի ափսեն ձմեռային շրջանում մայրաքաղաքում արժե 1500 դրամ, իսկ պարագաների հետ ՝ մոտավորապես 5000 դրամ:
Հանրապետության դիտարկված 6 քաղաքներում մսամթերքի գներն աճել են 0.2-1.1%-ով, 3-ում գրանցվել է 0.5-0.2% գնանկում, իսկ 2-ում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: Մայրաքաղաքում մսամթերքի գներն աճել են 0.3 %-ով:
Այսօրվա դրությամբ երևանյան խանութներում 1կգ ոսկրոտ տավարի միս կարելի է ձեռք բերել 2600 դրամով, 1կգ խոզի կրծքամիս՝ 2900 դրամով, 1կգ ոչխարի միս՝ 2500 դրամով, իսկ 1կգ բաստուրմայի գինը մոտավորապես 5900-6500 դրամ է՝ կախված արտադրողից, կիսաապխտած երշիկի 1կգ արժե ավելի քան 2000 դրամ:

12 Декабрь 2011 - 11:20 AMT
В ноябре 2011 года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года в товарной группе «мясопродукты» был зафиксирован рост цен на 13,9%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в месячном разрезе рост цен составил 0,3%.
Таким образом, в ноябре по сравнению с октябрем в республике бастурма подорожала на 1,1%, куриные ляжки – на 1,6%, копченая колбаса высшего сорта – на 3,8%, а также был зафиксирован рост цен на иные мясные продукты (ингредиенты для хаша) в 5,4%. Надо отметить, что тарелка одного из любимейших армянских блюд в зимний период в столице стоит порядка 1500 драмов, а с неотъемлемыми ингредиентами – порядка 5000 драмов.
Из 6 исследуемых в республике городов цены на мясопродукты возросли на 0,2-1,1%, при этом в столице рост цен составил 0,3%.
На сегодняшний день в магазинах Еревана 1 кг говядины с косточкой можно приобрести за 2600 драмов, 1 кг свиной грудинки – за 2900 драмов, 1 кг мяса ягненка стоит 2500 драмов, а вот 1 кг бастурмы стоит порядка 5900-6500 драмов в зависимости от производителя, палочка любимой сырокопченой колбасы стоит более 2000 драмов.