Մինչև 18 տ շախմատի աշխարհի չեմպիոն Սամվել Տեր-Սահակյանը PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ նա շատ է մարզվել, ինչն էլ օգնել է նրան ոսկե մեդալ նվաճել Բրազիլիայում: Աշխարհի առաջնությունում հայ գրոսմայստերը 9 տուրերում 7 հաղթանակ է տարել և միայն երկու պարտիաներում կիսել միավորներ մրցակիցների հետ:
«Իրականում առաջնությունն այնքան էլ հեշտ չէր, սակայն ես դժվարություններ չունեցա, քանի որ 6 տուր անընդմեջ հաղթանակներ տարա: Հետո պետք էր միայն պահպանել առաջին տեղը մրցաշարային աղյուսակում»,-խոստովանել է շախմատիստը:
Տեր-Սահակյանը նշել է, որ ամենաբարդն իր համար 7-րդ տուրն էր, երբ նա խաղում էր ռուս շախմատիստ Վլադիմիր Ֆեդոսեևի հետ. «Պարտիայի սկզբում նա խաղում էր միայն հաղթանակի համար, մենք մոտ 5 ժամ պայքարեցինք և պարտիան ավարտվեց ոչ ոքի: Դա ամենաբարդ հանդիպումն էր, արդյունքում մրցակիցը զբաղեցրեց 2-րդ տեղը»:
Ըստ շախմատիստի, 8-րդ տուրից հետո նա հավատաց, որ աշխարհի չեմպիոն կդառնա: «Հաղթանակից հետո ինձ շնորհավորեցին երեք հայ շախմատիստները, որոնք ևս մասնակցում էին մրցաշարին և մեր մարզիչ Արտաշես Մինասյանը: Ես շատ ուրախ էի, որ կարողացա նվաճել ոսկե մեդալ»,-ասել է Տեր-Սահակյանը:
2012թ. շախմատիստը հանդես կգա Հայաստանի առաջնությունում, հետո պարզ կդառնա, թե որ միջազգային մրցաշարերին նա կմասնակցի:

13 Декабрь 2011 - 11:06 AMT
Чемпион мира по шахматам до 18 лет Самвел Тер-Саакян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что он упорно тренировался, что и помогло ему завоевать золотую медаль в Бразилии. На чемпионате мира армянский гроссмейстер в 9 турах одержал 7 побед и лишь в двух партиях поделил очки с соперниками.
“На самом деле, чемпионат был не таким уж легким, но у меня трудностей не возникло, поскольку 6 туров подряд я одерживал только победы. И всего лишь надо было удержать первое место в турнирной таблице”, – признался шахматист.
Тер-Саакян отметил, что самой сложной для него была партия 7 тура, когда он играл против российского шахматиста Владимира Федосеева: “В начале партии он играл только ради победы, мы около 5 часов боролись, и партия завершилась вничью. Эта была самая сложная встреча, соперник в итоге на чемпионате занял 2 место”.
По словам шахматиста, он только после 8 тура поверил, что станет чемпионом мира. “После победы меня поздравили трое армянских шахматистов, которые тоже выступали на чемпионате и наш тренер Арташес Минасян. Я был очень рад, что смог завоевать золотую медаль”, – сказал Тер-Саакян.
В начале 2012 года шахматист выступит на чемпионате Армении, после чего определится, в каких международных турнирах он будет принимать участие.