2011թ. հայ ծանրորդները Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում 55 մեդալ են նվաճել, որոնցից 17 ոսկի, 13 արծաթ և 25 բրոնզ: Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը նշել է, որ 2010թ. համեմատ, երբ հայ ծանրորդներին հաջողվեց նվաճել շուրջ 70 մեդալ, նա դժգոհ է արդյունքներից: «Աշխարհի վարկանիշային առաջնությունում մեր ծանրորդներն անհաջող ելույթ ունեցան, սակայն, գլխավորն այն է, որ տղամարդկանց հավաքականը կարողացավ 4 վարկանիշ ապահովել, իսկ կանանցը՝ 2: Սակայն բոլոր նախաօլիմպիական խաղերում լինում է նման լարվածություն և արդյունքները այնքան էլ լավը չեն լինում»,-ասել է Խաչատրյանը:
Սակայն, ըստ ֆեդերացիայի ղեկավարի, ուրախալի է այն փաստը, որ պատանեկան ու երիտասարդական առաջնություններում հայ ծանրորդները լավ ելույթ ունեցան ու կարողացան բազմաթիվ մեդալներ նվաճել: «2011թ. առաջին անգամ աշխարհի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանը ոսկե մեդալ նվաճեց: Չեմպիոն դարձավ Գոռ Մինասյանը, այդ առաջնությունում հաջողվեց նվաճել ևս 2 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ: Մինասյանը Եվրոպայի առաջնությունում 181 կգ բարձրացրեց «պոկում» վարժությունում և աշխարհի ռեկորդ սահմանեց: Համաշխարհային ունիվերսիադայում Աղասի Աղասյանը կարողացավ հաղթող դառնալ, իսկ Հայկ Հակոբյանը մրցակցի որակազրկման պատճառով բարձրացավ 3-րդ տեղը:
Կազանում կայացած մեծերի առաջնությունում Արայիկ Միրզոյանն ու Էլեն Գրիգորյանը նվաճեցին արծաթե մեդալներ, իսկ Գևորգ Պողոսյանն ու Հռիփսիմե Խուրշուդյանը՝ բրոնզե: Աշխարհի առաջնությունում ամենաբարձր՝ 4-րդ տեղը գրավեց Տիգրան Մարիտրոսյանը: «Պոկում» վարժությունում նա գոհացավ փոքր բրնզե մեդալով:

В 2011 году армянские штангисты на чемпионатах Европы и мира завоевали 55 медалей, 17 из которых золотые, 13 серебряные и 25 бронзовые.
Президент федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян отметил, что по сравнению с 2010 годом, когда армянским штангистам удалось завоевать более чем 70 медалей, он недоволен результатами. “На рейтинговом чемпионате мира наши штангисты выступили неудачно, но главное, мужская сборная смоглa обеспечить 4 рейтинга, a женская – 2. Но перед всеми предолимпийскими годами бывает такая напряженность и получаются не очень хорошие результаты”,- сказал Хачатрян.
Но, по словам главы Федерации, радует тот факт, что на юношеских и молодежных чемпионатах мира армянские штангисты выступили хорошо и смогли завоевать множество медалей. “В 2011 году впервые на юношеском чемпионате мира Армения завоевала золотую медаль. Чемпионом стал Гор Минасян, на этом чемпионате нам удалось заработать еще 2 серебряные и 2 бронзовые медали. Минасян на юношеском чемпионате Европы в упражнении ,,рывок’’ с 181 кг установил рекорд мира. На всемирной универсиаде Агаси Агасян смог стать победителем, а Айк Акопян, по причине дисквалификации соперника поднялся на 3 место”.
Среди взрослых на чемпионате Европы, который прошел в Казани, Араик Мирзоян и Элен Григорян завоевали серебряные медали, а Геворк Погосян и Рипсиме Хуршудян- бронзовые. На чемпионате мира самое высокое- 4 место занял Тигран Мартиросян. В упражнении ,,рывок’’ он довольствовался малой бронзовой медалью.