Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը, ով նաև Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերով փոխնախարարն է, ընդգծել է, որ 2012թ Օլիմպիական խաղերին Հայաստանի հավաքականը կկարողանա ներկայանալ ավելի քան 20 մարզիկներով, չհաշված՝ «սպիտակ քարտերը»:
«Ես համոզված եմ, որ Լոնդոնի Օլիմպիադայում մեր մարզիկները շատ ավելի հաջող հանդես կգան, քան Պեկինում, երբ Հայաստանը գրավեց 6 բրոնզե մեդալ»,- խոստովանել է Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, հայ ծանրամարտիկները 2012թ ապրիլի 6-12 հանդես կգան Եվրոպայի առաջնությունում, որը կանցկացվի Անթալիայում: Այնտեղ հավաքականը հանդես չի գա ուժեղագույն կազմով, քանի որ հավաքականի առաջին համարները պատրաստվելու են Օլիմպիադային. «Լոնդոնյան խաղերն ավելի շուտ են մեկնարկում, իսկ այդ ժամանակահատվածը բավական չէ, որ մեր մարզիկները վերականգնվեն: Դա է պատճառը, որ նրանք բաց կթողնեն Եվրոպայի առաջնությունը: Հնարավոր է, որ նրան մասնակցի Եվրոպայի չեմպիոն և աշխարհի փոխչեմպիոն Առաքել Միրզոյաը»:

15 Декабрь 2011 - 11:39 AMT
Президент Федерации тяжелой атлетики Самвел Хачатрян, который также является заместителем министра спорта и по вопросам молодежи Армении, отметил, что на Олимпийские игры 2012 года сборная Армении сможет поехать более чем 20 спортсменами, не считая “белые карты”.
“Я уверен, что на Олимпиаде в Лондоне наши спортсмены выступят намного удачнее, чем в Пекине, когда Армения завоевала 6 бронзовых медалей”, – признался Хачатрян.
По его словам, армянские тяжелоатлеты 6-12 апреля выступят на чемпионате Европы 2012 года, который пройдет в Анталье. Там сборная выступит не сильнейшим составом, поскольку первые номера команды будут готовиться к Олимпиаде: “Лондонские игры стартуют раньше, а за это время наши спортсмены не успеют восстановиться, вот из-за чего они пропустят чемпионат Европы. На нем, возможно, выступит чемпион Европы и серебряный призер чемпионата мира Аракел Мирзоян”.