Տոկիոյում ՖԻՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեի հանդիպման շրջանակում ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին Ճապոնիայի Ֆուտբոլային ասոցիացիայի նախագահ Ձյունձի Օգուրեին 500 հազար եվրոյի չեկ է հանձնել:
Այդ ժեստը ՈՒԵՖԱ-ի հերթական քայլն էր մարտին մասշտաբային տարերային աղետի զոհ դարձած Ճապոնիային աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ:
«ՈՒԵՖԱ-ի խնդիրն է օգտագործել թիվ մեկ խաղը կարիքավորներին օգնելու համար, չէ որ հենց ֆուտբոլն է այն քիչ համաշխարհային սպորտաձևերից մեկը, որն ընդունակ է միավորել մարդկանց, չնայած լեզվային ու մշակութային արգելքներին: Ինձ համար այդ միասնության հաստատումը դարձան ֆուտբոլիստների գործողություննըր, նրանք ՈՒԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող հանդիպումներից առաջ ճապոնացիների հասցեին ուղղված աջակցության խոսքերով ցուցապաստառներ էին պահում»,- ասել է Պլատինին, հաղորդում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:
Նյութական միջոցները կուղղվեն ինն ամիս առաջ հազարավոր մարդկանց կյանքը խլած երկրաշարժի և ցունամիի հաղթահարմանը օգնություն ցուցաբերելու նախագծերի իրականացմանը:

16 Декабрь 2011 - 12:43 AMT
В рамках встречи Исполнительного комитета ФИФА в Токио президент УЕФА Мишель Платини вручил президенту Футбольной ассоциации Японии Дзюндзи Огуре чек на 500 тысяч евро.
Этот жест стал очередным шагом УЕФА по оказанию поддержки Японии, пережившей в марте масштабное стихийное бедствие.
"Задача УЕФА – использовать игру номер один для поддержки нуждающихся, ведь именно футбол является одним из немногих всемирных видов спорта, который способен объединить людей, несмотря на языковые и культурные барьеры. Для меня подтверждением этого единства стали действия футболистов, которые перед матчами под эгидой УЕФА держали баннеры со словами поддержки в адрес японцев", – слова Платини передает официальный сайт УЕФА. Материальные средства пойдут на реализацию проектов по оказанию помощи в преодолении последствий землетрясения и цунами, которые девять месяцев назад унесли жизни тысяч людей.