18 Դեկտեմբեր 2011 - 13:50 AMT
Աշխարհի ֆուտբոլի ակումբային մրցաշարի եզրափակիչ խաղում իսպանական «Բարսելոնան» 4:0 ջախջախիչ հաշվով հաղթանակ տարավ բրազիլական «Սանթոս» ակումբի ֆոըտբոլիստների նկատմամբ, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Խաղն անցել է Յոկոհամայի «Նիսան» մարզադաշտում: Հանդիպումը դատել է ուզբեկ մրցավար Ռավշան Իրմատովը: Հենց առաջին խաղակեսում կատալոնացիները կարողացան հասնել էական առավելության և երեք անգամ գրավեցին հակառակորդի դարպասը: 17-րդ րոպեին հաշիվը բացեց Լիոնել Մեսսին: Հենց նրան է պատկանում նաև վերջին գոլը, որը խփվել է հանդիպման 82-րդ րոպեին: 24-րդ րոպեին կարողացավ առանձնանալ Խավին: Եվս մեկ գոլի հեղինակ դարձավ Սեսկ Ֆաբրեգասը` 45-րդ րոպեին:
Եզրափակիչում հաղթանակը «Բարսելոնային» դարձրեց մրցաշարի ռեկորդակիր. Կատալոնական ակումբը պատմության մեջ առաջին անգամ դարձավ մրցաշարի երկակի հաղթող:
Լիոնել Մեսսին դարձավ աշխարհի երկրորդ խաղացողը, ում հաջողվեց մեկ խաղաշրջանի ընթացքում գոլ խփել 6 ակումբային մրցաշարերում: Նրանից առաջ դա հաջողվել էր միայն «Բարսելոնայի» հարձակվող Պեդրոյին, ով այդ ռեկորդը սահմանեց 2009 թ:

18 Декабрь 2011 - 13:50 AMT
В финальном матче чемпионата мира по футболу среди клубов испанская "Барселона" с разгромным счетом 4:0 одержала победу над футболистами бразильского клуба "Сантос", сообщает Lenta.ru.
Матч проходил на стадионе "Ниссан" в Йокогаме. Судил встречу арбитр из Узбекистана Равшан Ирматов.
Уже в первом тайме каталонцы добились значительного преимущества и трижды поразили ворота соперника. На 17-й минуте счет открыл Лионель Месси. Ему же принадлежит и последний мяч, забитый на 82-й минуте встречи. На 24-й минуте удалось отличиться Хави. Автором еще одного гола стал Сеск Фабрегас (на 45-й минуте).
Победа в финале сделала "Барселону" рекордсменом турнира: каталонский клуб стал первым в истории двукратным победителем чемпионата.
Лионель Месси стал вторым игроком в мире, которому за сезон удалось забить в шести клубных турнирах. До него это удалось только нападающему "Барселоны" Педро, который и установил этот рекорд в 2009 году.