2020թ. ամառային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում կարող է ներառվել լեռնագնացությունը: Այս մասին որոշումը կկայացվի Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի 2013թ. նիստում: Արդեն հիմա լեռնագնացությունը բեյսբոլի, կարատեի, ուշուի, վեյկբորդինգի, սոֆթբոլի, սկվոշի և անվասպորտի հետ մեկտեղ ներառվել է ՄՕԿ-ի ընդլայնված ցուցակում: Հենց այս սպորտաձևերից էլ ընտրվելու է այն մեկը, որտեղ մարզիկները կխաղարկեն օլիմպիական մեդալներ:
«Օլիմպիական ընտանիք մտնելու ամենամեծ հնարավորություններն ունի հենց լեռնագնացությունը: Նախ, ներկայացված 8 սպորտաձևերից, ինչպիսիք են բեյսբոլը և սոֆթբոլը, տարբեր տարիներին արդեն ներառված եղել են Օլիմպիական ծրագրում, սակայն ցածր հայտնիության պատճառով դուրս են մնացել ցանկից: Երկրորդ, լեռնագնացությունը ներկայացված սպորտաձևերից աշխարհում ամենահայտնին է»,-Ռուսաստանի ժայռագնացության Ֆեդերացիայի նախագահ Դմիտրի Բիչկովի խոսքը փոխանցում է sovsport.ru-ն:

В 2020 году в программу летних Олимпийских игр может войти скалолазание. Решение об этом будет принято на сессии Международного Олимпийского комитета 2013 года. Уже сейчас скалолазание вошло в расширенный список МОК вместе с бейсболом, каратэ, ушу, вейкбордингом, софтболом, сквошем и роликовым спортом. Именно из этих видов спорта и будет выбран тот, спортсмены в котором разыграют олимпийские награды.
“Наибольшие шансы войти в олимпийскую семью имеет именно скалолазание. Во-первых, некоторые из восьми представленных видов. Такие как бейсбол и софтбол в разные годы уже входили в Олимпийскую программу, но из-за низкой популярности были исключены. Во-вторых, скалолазание из всех представленных видов имеет наибольшую популярность в мире”, – слова президента Федерации скалолазании России Дмитрия Бычкова передает sovsport.ru.