Բանաձևը Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Ֆրանսիան վարվեց այնպես, ինչպես պետք է վարվեր քաղաքակիրթ պետությունը, որը որպես հրամայականներ է հռչակել ազատությունը, հավասարությունը և մարդու իրավունքները:
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին բանաձևի քվեարկությունը դա ապացուցեց հերթական անգամ: Ճիշտ է, պետք է նշել, որ նման օրենք արդեն գոյություն ունի Շվեյցարիայում, և այնտեղ մի քանի տարի առաջ բանտ էին նստեցրել թուրք քաղաքական գործիչ Դոգա Պերինչեկին նրա համար, որ նա հերքել էր Հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ նրա որդին՝ Մեհմեդ Պերինչեկը, նույնպես բանտում է, բայց արդեն թուրքական՝ ահաբեկչական կազմակերպությանը մասնակցություն ունենալու համար:
2006-ին ֆրանսիական խորհրդարանի ստորին պալատն արդեն քվեարկեց օրինագծի համար, բայց այնուհետև Թուրքիայի ճնշման տակ նախագահ Շիրակը հարկ համարեց օրինագիծը հետաձգել: Սարկոզիի նախագահության օրոք իրերի դրությունը փոխվեց: WikiLeaks-ի մի քանի սկանդալային բացահայտումներից հետո Սարկոզին որոշեց ամեն դեպքում ընթացք տալ օրինագծին: Ֆրանսիայի նախագահի համար հարցի արժեքն ակհայտ է. վերջնականապես խաչ դնել Թուրքիայի՝ Եվրամիություն մտնելու վրա և ստանալ Ֆրանսիայի հայ համայնքի աջակցությունը 2012-ի ընտրություններին: Եվ, իհարկե, հաստատել իրեն որպես Եվրոպայի գլխավոր դեմոկրատ: Պետք է նշել, որ Ֆրանսիան Հայոց ցեղասպանությունը պետական մակարդակով ճանաչել է դեռ 2001-ին, և Թուրքիայի այժմյան նյարդային հիստերիկան արդարացված չէ: Անկարայում, թվում է, այդպես էլ մինչև հիմա ոչինչ չհասկացան և շարունակում են անհասկանալի համառությամբ հերքել ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը, այլ նաև յուրաքանչյուր պետության իրավունքն ինքնուրույն ընդունելու այն օրենքները, որոնք նա անհրաժեշտ է համարում: Արդեն ծիծաղելի է, երբ թուրքական խորհրդարանը լրջորեն պատրաստվում է դիտարկել Ֆրանսիայի կողմից «Ալժիրում ցեղասպանության մասին» օրինագիծը:
Ամենահետաքրքիրն այն է, որ ամեն ինչ արդեն եղել է 2001-ին. դեսպանին ետ կանչել և առևտրատնտեսական հարաբերությունների խզում: Թուրքիայի շանտաժի քաղաքականությունն այդ ժամանակ տևեց երկու ամիս, որից հետո Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները կարգավորվեցին: Նույնը տեղի կունենա նաև հիմա:
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին օրինագծի ընդունումով 1915-ի Հայոց ցեղասպանությունը հավասարեցվեց Հոլոքոսթին, որի հերքման համար Եվրոպայի շատ երկրներում նախատեսվում է քրեական պատիժ: 20-րդ դարի այդ երկու հանցագործությունների միջև հավասարության հակառակորդներն ասում են, որ Հոլոքոսթը ճանաչվել է Նյուրենբերգյան գործընթացում, ինչը չի կարելի ասել Հայոց ցեղասպանության մասին: Բայց այդպես կարող են դատել միայն պատմությունից շատ հեռու քաղաքական գործիչները: 1919-ին Ստամբուլում կայացել է երիտթուրքերի դատավարությունը, որտեղ նրանք մեղադրվել են հայ ժողովրդին կոտորելու մեջ և դատապարտվել մահապատժի: Եվ արդեն անկարևոր են հայտարարություններն այն մասին, որ «պատմությունը չի որոշվում խորհրդարաններում»: Էրդողանը և նրա կառավարությունն այնքան խոսեցին պատմության մասին, որ ընկան սեփական թակարդը, որից չեն կարող դուրս գալ:
Այս ողջ պատմության մեջ անմասն չմնաց ԵԽԽՎ նախագահ Մևլութ Չավուշօղլուն, որը Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին բանաձևի ընդունման և Անկարայի ու Փարիզի միջև հարաբերությունների վատթարացման համար «պատասխանատվությունը» դրեց երկրի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի վրա: Եվ հավանաբար պետք է նշել նաև պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը, որը չպետք է գործ ունենա Հայոց ցեղասպանության և թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունների հետ: Բոլորովին վերջերս իսրայելցի փորձագետ Ավիգդոր Էսքինը, ում չի կարելի կասկածել Հայաստանի նկատմամբ լավ վերաբերմունքի մեջ, ասել է Բաքվում. «Իսկ ձեր ի՞նչ գործն է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս հարցը ձեզ չի վերաբերվում»:

Голосование по биллю о криминализации Геноцида армян доказало это в очередной раз. Правда, стоит отметить, что подобный закон уже существует в Швейцарии и там пару лет тому назад посадили в тюрьму турецкого политика Догу Перинчека за то, что он отрицал Геноцид армян. А сын Перинчека, небезызвестный Мехмет Перинчек тоже в тюрьме, но уже в турецкой за причастность к террористической организации…
В 2006 году нижняя палата французского парламента уже проголосовала за законопроект, но потом под давлением Турции, президент Ширак счел за лучшее положить законопроект «под сукно». С приходом к власти Саркози положение несколько изменилось. После некоторых скандальных разоблачений WikiLeaks, Саркози решил все же дать ход законопроекту. Цена вопроса для французского президента очевидна: окончательно поставить крест на вступлении Турции в ЕС и заручиться поддержкой армянской общины Франции на предстоящих в 2012 году выборах. Ну и, конечно, утвердить себя в качестве главного демократа Европы. Следует напомнить, что Франция признала Геноцид армян на государственном уровне еще в 2001 году и нынешняя нервная истерика Турции как-то не оправдана. Но в Анкаре, кажется, так до сих пор ничего не поняли и продолжают с непонятным упорством отрицать не только Геноцид армян, но и право каждого государства самому принимать те законы, которые оно считает нужным. И уже совсем смешно, когда турецкий парламент всерьез собирается рассматривать законопроект о «геноциде в Алжире» со стороны Франции. Самое интересное, что все уже было в 2001 году: и отзыв посла, и чуть ли не разрыв торгово-экономических отношений. Вся политика шантажа Турции тогда продержалась всего два месяца, после чего отношения с Францией пришли в норму. То же самое явно произойдет и сейчас, и Турцию не остудило даже нежелание Саркози говорить с президентом Гюлем по телефону.
С принятием законопроекта о криминализации Геноцида армян, резня 1915 года приравнивается к Холокосту, за отрицание которого во многих странах Европы предусматривается уголовное наказание. Противники равенства между этими двумя преступлениями ХХ века говорят, что Холокост был признан на Нюрнбергском процессе, чего нельзя сказать о Геноциде армян. Но так могут рассуждать только очень далекие от истории политики. В 1919 году в Стамбуле состоялся военный трибунал над младотурками, в котором они были обвинены в резне армянского народа и приговорены к смертной казни. И уж совсем несостоятельны заявления о том, что «история не решается в парламентах». Эрдоган и его правительство столько раз говорили об истории, что попали в собственную ловушку, из которой нет выхода.
Во всей этой истории не остался в стороне председатель ПАСЕ Мевлют Чавушоглу, который возложил “ответственность” за принятие Сенатом Франции билля о криминализации Геноцида армян и ухудшение отношений между Парижем и Анкарой на президента страны Николя Саркози. И, наверное, надо отметить и позицию официального Баку, которому по большому счету не должно быть никакого дела до Геноцида армян и до французско-турецких отношений. Совсем недавно израильский эксперт Авигдор Эскин, которого никак нельзя заподозрить в хорошем отношении к Армении сказал в Баку: «А какое вам дело до Геноцида армян? Вас этот вопрос не касается».