Դեկտեմբերի 23-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը մեկնարկեց հայտնի շախմատիստ Հակոբ Մոկացյանի 90-ամյակին նվիրված մրցաշարը: Մրցաշարին մասնակցում են պատանիներ և վետերաններ: Նրանք մրցում են արագ շախմատում, յուրաքանչյուրը երկուական պարտիա է խաղալու սպիտակ և սև խաղաքարերով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանն ասել է, որ Մոկացյանը հսկայական ավանդ ունի հայկական շախմատի զարգացման գործում: «Ես նրա սանն եմ և շատ բան եմ սովորել նրանից: Մոկացյանը 1960-ականներին բացեց առաջին մասնագիտացված շախմատի դպրոցը, ինչը նպաստեց այս մարզաձևի զարգացմանը Հայաստանում: Եվ այսօր մրցում են նրա սաներն ու պատանի շախմատիստները, որոնք այժմ սովորում են շախմատի դպրոցում»,-ասել է Լպուտյանը:

23 Декабрь 2011 - 12:15 AMT
23 декабря в шахматном Доме имени Тиграна Петросяна стартовал турнир, посвященный 90-летию известного армянского шахматиста Акопа Мокацяна. На турнире принимают участие юноши и ветераны. Они соревнуются в быстрых шахматах, каждый проведет по две партии белыми и черными фигурами.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net вице-президент Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян сказал, что Мокацян имеет огромный вклад в развитии армянских шахмат. “Я его воспитанник и многому научился у него. Мокацян в 1960 годах открыл первую специализированную спортшколу по шахматам, что способствовало развитию этого вида в Армении. И сегодня соревнуются его воспитанники и юные шахматисты, которые сейчас учатся в шахматной школе ”,- отметил Лпутян.