17 Նոյեմբեր 2003 - 19:07 AMT
ՀԱՅ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆԸ ՀԵՐՔԵԼ Է ԱԴՐԲԵՋԱՆԱԿԱՆ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ «ՀԱՐԵՎԱՆԻ ԱԳՐԵՍԻԱՅԻ» ՄԱՍԻՆ ԱՎԱՆԴԱԿԱՆ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔԸ
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանական պատվիրակությունների միջեւ թեժ բանավեճ է ծավալվել նոյեմբերի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՄԽՎ) 22-րդ լիագումար նիստի ընթացքում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմինֆո» գործակալությունը, ահաբեկչության եւ էքստրեմիզմի այլ դրսեւորումների դեմ պայքարի հարցի քննարկման ժամանակ Ադրբեջանի միլի մեջլիսի փոխնախագահ Արիֆ Ռահիմզադեն ելույթ է ունեցել ավանդական դարձած անհիմն մեղադրանքներով Հայաստանի պատվիրակության հասցեին, որն իբր ներկայացնում է ահաբեկչությամբ զբաղվող երկիր, եւ որի գործակալները «1991 թվականից քուն ու դադար չեն տալիս ադրբեջանցիներին»: Իր հերթին Հայաստանի պատվիրակության անդամ, պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը` մի շարք փաստարկներ է ներկայացրել այդ մեղադրանքների դեմ` հիշեցնելով որոշ միջազգային կազմակերպությունների տեղեկատվություններ` Բաքու ձգվող Ալ Քաիդայի կապերի մասին: Հայ խորհրդարանականն ընդսմին առաջարկել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի շրջանակներում առանձին քննարկում կազմակերպել այդ հարցի պարզաբանման համար:

17 Ноябрь 2003 - 19:07 AMT
АРМЯНСКИЙ ПАРАМЕНТАРИЙ ОПРОВЕРГ ТРАДИЦИОННЫЕ ОБВИНЕНИЯ АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ ДЕЛЕГАЦИИ ОБ “АГРЕССИИ СОСЕДА”
В ходе прошедшего в Санкт-Петербурге 22-го расширенного заседания Межпарламентской ассамблеи (МПА) СНГ 15 ноября между парламентскими делегациями Армении и Азербайджана развернулась бурная дискуссия. Как сообщает агентство “Арминфо”, во время обсуждения вопроса борьбы против терроризма и других проявлений экстремизма вице-спикер милли-меджлиса Азербайджана Ариф Рахимзаде выступил с традиционными беспочвенными обвинениями в адрес армянской делегации, представляющей якобы страну-террориста, чьи “агенты с 1991 года не дают покоя азербайджанцам”. В свою очередь член армянской делегации, депутат Гагик Минасян привел ряд аргументов против подобных обвинений, напомнив сообщения ряда международных организаций о нитях Аль-Каиды, ведущих в Баку. В то же время армянский парламентарий предложил организовать в рамках МПА СНГ отдельное обсуждение для прояснения данного вопроса.