Al Jazeera English հեռուստաալիքի եթերում հունվարի 11-18-ը կցուցադրվի Սյուզան Խարդալյանի «Տատիկիս խարանները» ֆիլմը, որը պատմումէ Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես նշել է ֆիլմի հեղինակը, «ֆիլմի համար դա մեծ հաջողություն է»: Այդ ընթացքում ֆիլմը կցուցադրվի 8 անգամ: Առաջին ցուցադրությունը տեղի կունենա հունվարի 11-ին Երևանի ժամանակով 21:00-ին:
Սկզբում Խարդալյանը մտադիր էր ֆիլմ նկարահանել Ռուանդայի ցեղասպանության զոհերի մասին, այդ երկրի կանանց մասին, այն մասին, թե ինչպես են նրանք կրում իրենց ուսերին ցեղասպանության ծանրությունը: Թեման ուսումնասիրելիս, նա ֆրանսիական արխիվներում փաստեր է հայտնաբերել, որոնք հիշեցրել են նրան իր տատիկի մարմնի խարանների մասին:
58 րոպե տևողությամբ ֆիլմը պատմում է նրա տատիկի պատմությունը՝ կնոջ, որը բազում սպիներ ունի դեմքին ու ձեռքերին՝ մշտապես հիշեցնելով նրան Ցեղասպանության ժամանակ կրած բռնության մասին, գրում է Asbarez-ը:
Սյուզան Խարդալյանը ազատ գրող է և կինոգործիչ: Մասնագիտությամբ նա լրագրող է , սովորել է Բեյրութի ու Փարիզի համալսարաններում: Նա ավելի քան 20 ֆիլմերի հեղինակ է, որոնք ցուցադրվել են ԱՄՆ-ում ու Եվրոպայում՝ «Ատում եմ շներին», «Երիտասարդ Ֆրոյդը Գազայից», «Վերադարձ դեպի Արարատ» ֆիլմեը:

11 Январь 2012 - 07:20 AMT
В эфире телеканала Al Jazeera English с 11 по 18 января будет показан фильм Сюзан Хардалян “Клейма моей бабушки”, посвященный Геноциду армян.
Как отметила автор картины “это необычайный успех для фильма”. Фильм будет показан 8 раз за этот период. Первый показ пройдет 11 января в 21:00 по ереванскому времени.
В начале Хардалян хотела снять фильм о жертвах геноцида в Руанде, о женщинах этой страны, о том, как они несут груз геноцида на своих плечах. Во время изучения темы она обнаружила во французских архивах факты, которые напомнили ей о клеймах на теле ее бабушки.
Фильм, продолжительностью 58 мин. повествует историю ее бабушки – женщины со шрамами на лице и руках, всегда напоминающих ей о насилии во время Геноцида, пишет Asbarez.
Сюзан Хардалян – свободная писательница и деятель кино. По профессии она журналист, училась в университетах Бейрута и Парижа. До того, как заняться режиссурой, в столице Франции занималась профессиональной деятельностью.
Она является автором более чем 20 фильмов, которые были показаны в США и Европе (“Ненавижу собак”, “Молодой Фрейд из Газа”, “Возвращение к Арарату” и др.).