16 Հունվար 2012 - 11:12 AMT
ԱԳՆ. 2012թ. Հայաստանն ակտիվացնում է հարաբերությունները Չինաստանի, Ճապոնիայի ու Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ
2012թ. Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից կլինի անվտանգության ամրապնդումը, հարաբերությունների խորացումը ռազմավարական գործընկերների, մասնավորապես ՌԴ հետ, հարաբերությունների ակտիվացումն ԱՄՆ-ի ու տարածաշրջանի երկրների հետ, ղարաբաղյան հարցն ու եվրաինտեգրման խնդիրները: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը 2011թ. արդյունքներին նվիրված մամլո ասուլիսում:
Այս տարի ակնկալվում է, որ Հայաստանը կակտիվացնի հարաբերությունները Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ճապոնիայի ու Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ: «Այս տարի շեշտը կդրվի նշված երկրների հետ հարաբերությունների խորացման վրա»: Անդրադառնալով ակնկալիքներին առաջիկա տարվանից՝ նախարարը հույս է հայտնել, որ կզարգանան Հայաստանի հարաբերությունները ԵՄ հետ, մասնավորապես, Ասոցացման մասին պայմանագրի շրջանակներում: «Այս տարի մենք բանակցություններ կսկսենք վիզային ռեժիմի դյուրացման ուղղությամբ, հուսով եմ, նաև ազատ առևտրի գոտիների ստեղծման շուրջ»,-ասել է նախարարը:
Այս տարի Հայաստանը կվարի երկրի հեղինակության բարձրացմանն ու միջազգային ատյաններում ու կազմակերպություններում նրա դերի ակտիվացմանն ուղղված քաղաքականություն:

Основными приоритетами внешней политики Армении в 2012 году будут укрепление безопасности, углубление отношений со стратегическими партнерами, в частности с РФ, активизация отношений с США и странами региона, карабахский вопрос и вопросы евроинтеграции. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на пресс-конференции по итогам 2011 года.
Однако, как стало ясно из речи министра, в этом году также ожидается значительная активизация отношений Армении с Китаем, Индией, Японией и странами Латинской Америки: “В этом году упор будет сделан на углубление отношений с перечисленными странами”.
Касаясь ожиданий от этого внешнеполитического года, министр выразил надежду на улучшение и развитие отношений Армении с ЕС, в частности, в рамках Договора об Ассоциации. “В этом году мы начнем переговоры по упрощению визового режима, и, надеюсь, также по созданию зон свободной торговли”, – заявил министр.
В этом году Армения также будет осуществлять политику по повышению авторитета страны и ее активизации в международных инстанциях и организациях.