17 Հունվար 2012 - 08:26 AMT
Jerusalem Post. Իսրայելն ազատվել է քաղաքական պարտավորություններից և կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Պնդել, թե Իսրայելն իրականում լռում է Հայոց ցեղասպանության մասին հանուն Թուրքիայի հետ քաղաքական կապերի, համազոր է Իսրայելը բարոյապես սնանկ հայտարարելուն: Այդ մասին The Jerusalem Post-ին տված հարցազրույցում գրում է Յուտայի համալսարանի պրոֆեսոր Հական Յավուզը և ասպիրանտ Թալ Բուենոսը:
Պրոֆեսորի կարծիքով, Իսրայելի Քնեսեթում 1915թ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկումը նախաձեռնվել է քաղաքական և դիվանագիտական պատկերացումներից ելնելով, այլ ոչ թե բարոյական: «Այժմ Իսրայելն արդեն ազատ է Թուրքիայի հանդեպ քաղաքական պարտավորություններից և պաշտոնապես կարող է հայտարարել այն մասին, որ Առաջին համաշխարհային տարիներին հայերի հետ կատարվածը ցեղասպանություն է»,- գրում են նրանք:
Համաձայն հոդվածի, յուրաքանչյուր ազգ իրավունք ունի օգտագործելու ցանկացած միջոց գոյատևման համար, սակայն դա չպետք է անի այլ ազգերի աչքում իր բարոյական իմիջի հաշվին:

17 Январь 2012 - 08:26 AMT
Jerusalem Post: Израиль освободился от политических обязательств и может спокойно признать Геноцид армян
Утверждать, что Израиль и в самом деле молчит по вопросу Геноцида армян ради поддержания политических связей с Турцией, равносильно объявлению морального банкротства Израиля. Об этом в своей статье в The Jerusalem Post пишет профессор Ютского Университета Хакан Явуз и аспирант Тал Буэнос.
По мнению профессора, публичное обсуждение вопроса признания Геноцида армян 1915 года в Кнессете Израиля (26 декабря 2011 года) было инициировано по политическим и дипломатическим соображениям, а не моральным. “Израиль теперь уже свободен от политических обязательств перед Турцией и может официально заявить о том, что произошедшее с армянами в годы Первой мировой войны является геноцидом”, – пишут они.
Согласно статье, каждый народ имеет право использовать любые средства в борьбе за выживание, но он не должен делать это за счет своего морального имиджа в глазах других народов.