ՖԻՖԱ-յի գլխավոր քարտուղար Ժերոմ Վալկեն բրազիլական խորհրդարանականներին կոչ է արել արագացնել 2014թ. աշխարհի առաջնության մասին օրենքի ընդունումը: Օրենքը, որի քննարկմանը խորհրդարանականները կվերադառնան փետրվարի 1-ին, պետք է սահմանի մարզադաշտերում ալկոհոլային խմիչքների վաճառքի կանոնադրությունը, ինչպես նաև արտոնյալ և անվճար տոմսերի տրամադրումը ցածր եկամուտներով անձանց և 65 տարեկանից բարձր թոշակառուների համար: Բրազիլիայում սահմանված կարգերի համաձայն, մարզադաշտի արտոնյալ տոմսերի իրավունք ունեն թոշակառուները, ուսանողներն ու արմատական բնակչության ներկայացուցիչները` հնդկացիները: Բրազիլական օրենքներն արգելում են ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը մարզադաշտերում. Հարավային Ամերիկայի խոշորագույն երկրում վաղուց արդեն եկել են այն եզրակացությանը, որ տեղի առանց այդ էլ «տաքարյուն» երկրպագուները բոլորովին կարիք չունեն լրացուցիչ «տաքանալու» նաև ալկոհոլով:
Դրա հետ մեկտեղ ՖԻՖԱ-ն պնդում է, որպեսզի աշխարհի առաջնության հանդիպումների ժամանակ թույլատրվի ալկոհոլի վաճառքը և բոլոր տոմսերն առանց բացառության վաճառվեն լրիվ գնով, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Բրազիլական կառավարության վերջին տվյալներով, ֆուտբոլի ԱԱ խաղերի համար նախատեսված 12 մարզադաշտերից 7-ը լիովին պատրաստ կլինեն այս տարվա վերջին: 2013 թվականին այդ մարզադաշտերում կարելի կլինի անցկացնել Կոնֆեդերացիաների գավաթի խաղարկության հանդիպումները:

Генеральный секретарь ФИФА Жером Вальке призвал бразильских парламентариев быстрее принять закон о чемпионате мира 2014 года.
Закон, к обсуждению которого парламентарии вернутся 1 февраля, должен регламентировать вопросы продажи алкогольных напитков на стадионах, а также предоставление льготных и бесплатных билетов для лиц с низкими доходами и пенсионеров в возрасте старше 65 лет. По установленным в Бразилии порядкам, на льготные билеты на стадион имеют права пенсионеры, учащиеся и представители коренного населения – индейцы. Бразильскими законами запрещена продажа на стадионах алкогольных напитков – в крупнейшей стране Южной Америки давно уже пришли к выводу, что местным и без того "горячим" болельщикам совсем ни к чему дополнительно "подогревать" себя еще и алкоголем.
Между тем ФИФА настаивает на том, чтобы разрешить продажу алкоголя во время матчей чемпионата мира и продавать все без исключения билеты по полной цене, передает ИТАР-ТАСС.
По последним данным бразильского правительства, 7 из 12 стадионов, предназначенных для игр ЧМ по футболу, будут полностью готовы к концу нынешнего года. На них в 2013 году можно будет проводить игры розыгрыша Кубка конфедераций.