« Բարձրաստիճան ամերիկյան պաշտոնյաները բավականին լավատես են ընթացիկ տարվա մայիսին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, որոնք Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կփորձի օգտագործել որպես մեկնարկ` 2013թ նախագահական ընտրություններում հաղթելու համար»,-գրում է «The James town foundation»:
Հոդվածի հեղինակը նաև ընդգծում է, որ կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները լուրջ փորձություն կլինեն Սարգսյանի ժողովրդավարական իրավասությունների համար: «Հայաստանի նախագահի վարչակազմը ամբիցիոզ խոստում է տվել`վերջ տալ անցյալի ընտրական խնդիրներին և երաշխավորել է, որ 2012թ ընտրությունները լինելու են հետխորհրդային ժամանակների ամենաժողովրդավարական ընտրությունները»,-գրում է պարբերականը, նշելով, որ ընտրությունների կառավարումը լուրջ նշանակություն կունենա Սարգսյանի` նախագահի պաշտոնում ընտրվելու տեսանկյունից:
Նաև ընդգծվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Էրիկ Ռուբինը 2011թ նոյեմբերի 28-29 Վաշինգտոնում`Հարավային Կովկասին նվիրված կոնֆերանսում ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունն իսկապես հետաքրքրված է ազատ և արդար ընտրությունների կազմակերպման հարցում:

18 Январь 2012 - 14:46 AMT
The James town: Высокопоставленные американские чиновники с оптимизмом ждут парламентских выборов в Армении
“Высокопоставленные американские чиновники довольно оптимистичны по поводу проведения предстоящих в мае текущего года парламентских выборов в Армении, которые президент Армении Серж Саргсян попытается использовать как стартовую площадку для победы в президентских выборах 2013 года”, – пишет «The James town foundation».
Автор статьи также отмечает, что предстоящие парламентские выборы будут серьезным испытанием для демократических полномочий Саргсяна. “Администрация президента Армении сделала амбициозное обещание – разорвать с проблемным избирательным прошлым и дала гарантии, что выборы 2012 года являются самыми демократическими во всей постсоветской истории», – пишет газета, добавляя, что контроль над выборами имеет важное значение для шансов Саргсяна на переизбрание на пост президента.
Также отмечается, что заместитель помощника госсекретаря США Эрик Рубин в ходе конференции в Вашингтоне, посвященной Южному Кавказу 28-29 ноября 2011 года отметил, что правительство Армении действительно заинтересовано в проведении свободных и справедливых выборов.