Այսօր` հունվարի 18, Ֆրանսիայի Սենատի Սահմանադրական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել չդիտարկելու Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը` նկատի ունենալով այս օրինագծին դեմ հանդես եկած սենատորների ելույթը: Օրինագծի դիտարկման հետաձգման համար «կողմ» են քննարկել 23, «դեմ» 9, և ձեռնպահ` 8 սենատորներ, հայտնում է Ֆրանսիայի Սենատի պաշտոնական կայքը:
Այդ որոշումն ընդունվել է հունվարի 23 Սենատում օրինագծի դիտարկման նախօրեին: Արդյունքում, օրինագիծը Սենատի կողմից, այնուամենայնիվ, կդիտարկվի, սակայն տարածվել են խորհրդավոր լուրեր այն մասին, որ «մինչև ընդհանուր քվեարկությունը, հաշվի է առնվելու վերոհիշյալ հանձնաժողովի որոշումը»:
Այս հաղորդագրությունն առանձնապես զարմանալի չէր: Ընդհանուր առմամբ, Ֆրանսիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման հենց սկզբից էլ առաջացել էր «դեժա վյուի» զգացում. նման բան արդեն եղել էր:
2006թ հոկտեմբերի 12 Ֆրանսիայի ԱԺ 106 «կողմ» և 19 «դեմ» ձայներով դարձյալ հաստատեց քրեական պատասխանատվության մասին օրինագիծը: Այն ժամանակ ևս օրինագիծը նախատեսում էր 45 հազար եվրո տուգանք և 1 տարի ազատազրկում: Դրանից հետո ևս հաջորդեցին Թուրքիայի և Ադրբեջանի համանման արձագանքներ:
Գրեթե նույն ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Սարկոզին խոստացել էր իր ընտրվելու դեպքում աջակցել Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
Որոշ ժամանակ անց, 2007թ մայիսին նա ընտրվեց նախագահ հայ համայնքի ընտրաձայների օգնությամբ ևս:
Իսկ 2008-ին Սենատը հետաձգեց 2006-ին ԱԺ կողմից ընդունված օրինագծի դիտարկումը: Օրինագծին կողմ քվեարկեցին 74, դեմ` 196 սենատորներ:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ սցենարի կրկնություն է տեղի ունենում: Այդ դեպքում, հավանաբար, Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունները կկայանան ապրիլի 22` Հայոց ցեղասպանության 97-րդ տարելիցից 2 օր առաջ:
Մնում է սպասել 3 ամիս և պարզել, արդյոք Սարկոզիի այդ խոստումը լուրջ էր, թե Ֆրանսիայի հայ համայնքը դարձյալ խաբվել է` ընտրաձայների համար:

Сегодня, 18-го января, Конституционная комиссия Сената Франции приняла решение против рассмотрения билля о криминализации отрицания Геноцида армян, приняв ходатайство сенаторов, выступающих против данного законопроекта. Предложение об отклонении законопроекта было принято 23 голосами «за» и 9 «против», 8 воздержались, сообщает официальный сайт Сената Франции.
Это решение было принято в преддверии обсуждения законопроекта в Сенате 23 января. В итоге, законопроект Сенатом все же будет рассматриваться, однако с весьма таинственной оговоркой о том, что «до общего голосования будет приниматься во внимание решение вышеуказанной комиссии».
Особого удивления это сообщение не вызвало. В целом, с самого начала очередного этапа принятия во Франции билля о криминализации Геноцида армян возникло ощущение «дежа вю»: когда-то такое уже было. И в принципе не так давно.
12 октября 2006 года Национальное Собрание Франции 106 голосами «за» и 19 – «против» опять таки одобрило законопроект об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян. И тогда законопроект за отрицание Геноцида армян предусматривал штраф в размере 45 тыс. евро и лишение свободы сроком на один год. После этого все также последовали истерические телодвижения со стороны Турции и младшего брата – Азербайджана. Зазвучали угрозы о разрыве отношений о замораживании военного, торгового и всякого другого сотрудничества. Стали поступать предложения предпринять «жесткие меры» в отношении Франции.
Примерно тогда же кандидат в президенты Франции Николя Саркози пообещал в случае своего избрания содействовать принятию билля о криминализации отрицания Геноцида армян.
Прошло время. Страсти немного улеглись. В мае 2007 года Николя Саркози был избран президентом Франции не без голосов армянская общины.
А 4 мая 2008 года Сенат Франции отклонил законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, принятый Национальным собранием в 2006 году. Против законопроекта проголосовали 196 сенаторов, а за – 74.
Создается впечатление, что один раз проигранный сценарий решили применить и на этот раз. Таким образом, вполне может получиться и так, что Сенат будет затягивать с решением по законопроекту до конца апреля. Ведь именно 22 апреля, за два дня до 97-ой годовщины Геноцида армян, во Франции состоятся президентские выборы.
Остается подождать 3 месяца и выяснить, было ли это обещание Николя Саркози дано всерьез или же армянскую общину Франции опять обманули за избирательные голоса.