19 Հունվար 2012 - 09:06 AMT
Թուրքիան ձեռքը փրփուրներին է գցում Ցեղասպանության մասին ֆրանսիական օրինագծի ընդունումը կասեցնելու համար
Թուրքիան, կարծես, այնքան է կորցրել հույսը Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը կասեցնելու հարցում, որ պատրաստ է կառչել ցանկացած արտահայտությունից, որը թեկուզ մի փոքր համահունչ է իր ժխտողական քաղաքականությանը:
Այդպես, թուրքական ծայրահեղ ազգայնական «Այդինլիկ» թերթը որպես երախտիքի նշան շապիկին զետեղել է ֆրանսիացի քաղաքական գորիծ Ռոբերտ Բատինդերի լուսանկարը՝ որը դեմ է օրինագծի քննարկմանը՝ հիմնավորելով դա նրանով, որ 1,5 մլն հայերի զանգվածային սպանությունը 1915թ. միջազգային հանրությունը դեռ Ցեղասպանություն չի ճանաչել:
Նման դիրքորոշումը բավականին տարօրնակ է, քանի որ հայտնի է, որ բազմաթիվ երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Հարց է առաջանում՝ որն է այն սահմանը, որից այն կողմ Բատինդերը կճանաչի Ցեղասպանությունը որպես փաստ:
Մինչդեռ, թուրքական թերթի այդ ժեստը մեկ անգամ ևս ապացուցում է, որ թուրքական դիվանագիտությունը կառչել է նման գործողություններից՝ իր գաղափարներն առաջ մղելու համար:
Ֆրանսիայի Սենատի Սահմանադրական հանձնաժողովը դեմ է հանդես եկելՀայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին՝ ընդունելով սենատորների միջնորդությունը, որոնք դեմ են այս օրինագծին:
Ըստ սույն որոշման, Սենատը կքննարկի օրինագիծը, սակայն մինչ ընդհանուր քվեարկությունը հաշվի կառնվի վերոնշյալ հանձնաժողովի կարծիքը:
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը կքննարկվի Սենատում հունվարի 23-ին: Թուրքիան սպառնում է օրինագծի ընդունման դեպքում ամբողջապես խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ:

19 Январь 2012 - 09:06 AMT
“Утопающая” Турция хватается за соломинки для продвижения своей позиции по французскому биллю о Геноциде
Турция, кажется, настолько потеряла надежду в вопросе принятия Сенатом Франции билля о криминализации отрицания геноцидов, что готова цепляться за любые высказывания, которые хоть немного совпадают с ее политикой отрицания.
Так, турецкая ультранационалистическая газета “Айдынлык” разместила фотографию французского политика Роберта Батиндера на обложке в знак признательности за то, что он высказался против принятия законопроекта в Сенате, обосновывая это тем, что массовые убийства 1,5 млн армян в Османской Турции в 1915 году международным сообществом пока не признаны Геноцидом.
Подобная позиция несколько странна, поскольку, как известно, множество стран официально признали Геноцид армян. Возникает вопрос: где же черта, после которой Батиндер примет Геноцид как факт. Однако, это его личное мнение которое имеет право на существование.
Между тем, этот жест со стороны турецкой газеты еще раз доказывает несостоятельность турецкой дипломатии, которой очевидно остается прибегать к подобным действиям для продвижения своих идей.
Накануне Конституционная комиссия Сената Франции приняла решение против рассмотрения билля о криминализации отрицания геноцидов, приняв ходатайство сенаторов, выступающих против данного законопроекта.