Հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով այլ վճիռ կայացնելու համար իրավաբանական ապացույցներ են անհրաժեշտ, որոնք առայժմ չկան: Այդ մասին Vatan թուրքական թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է Դինքի գործով դատավոր Ռուսթեմ Էրյըլմազը, գրում է Hurriyet-ը:
Նրա խոսքով` ինքը նույնպես դժգոհ է դատավճիռներից, սակայն «դա լավագույն տարբերակն է այս դեպքում»: «Չեմ կարծում, որ Հրանտ Դինքի սպանության գաղափարը պարզապես ծագել է Յասին Հայալի գլխում»:
Ընդ որում, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է Հայալի հանցակից Էրհան Թունջելն արդարացվել Դինքի գործով, դատավորն ընդգծել է, որ նա արդարացվել է ահաբեկչական կազմակերպությանն անդամակցելու մեղադրանքով, սակայն «դա չի նշանակում, որ նման բան չի եղել»:

19 Январь 2012 - 10:16 AMT
Для вынесения другого приговора по делу об убийстве редактора газеты “Акос” Гранта Динка необходимо наличие юридических доказательств, которых пока нет. Об этом в интервью турецкой газете Vatan заявил судья по делу Динка Рустем Эрйылмаз, пишет Hurriyet.
По его словам, он также недоволен приговором, однако “это лучший вариант в этом случае”: “Не думаю, что идея убийства Гранта Динка просто возникла в голове Ясина Хаяла”.
При этом, отвечая на вопрос, почему соучастник Хаяла Эрхан Тунджел был оправдан по делу Динка, судья подчеркнул, что он был оправдан относительно членства в террористической организации, однако “это не означает что таковой не было”.