Այսօր, հունվարի 19-ին լրանում է հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 5-րդ տարին: Ինչպես ամեն տարի, այս անգամ ևս Ստամբուլում տեղի կունենան Դինքի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ:
Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակից երթ է սկսվել դեպի «Ակոս» թերթի խմբագրություն: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել աղբյուրը Ստամբուլում, այս տարի մասնակիցները շատ ավելի շատ են, քան նախորդ տարիներին: «Դժվար է ասել, թե որքան մարդ է հավաքվել, կարող եմ ասել միայն, որ ամբոխը հրապարակի գլխավոր փողոցներից մեկով ձգվում է գրեթե մոտ 1 կմ-ով»,-ասել է աղբյուրը:
Ցուցարարների առջևից գնում են Դինքի ընտանիքի անդամները, իսկ մարդիկ վանկարկում են «Մենք բոլորս Հրանտ ենք»: Արդեն մարդիկ են հավաքվում նաև «Ակոսի» խմբագրության մոտ:
Այսօր` հունվարի 19-ին, լրանում է հայ-թուրքական «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 5-րդ տարելիցը: 2007թ հունվարի 19 Հրանտ Դինքը սպանվել էր հենց իր թերթի խմբագրության առջև: Կասկածյալ Օգյուն Սամասթը ձերբակալվեց 32 ժամ անց: 2011թ. ամռանը Ստամբուլի դատարանը նրան դատապարտեց 21 տարվա ազատազրկման:
Լսումների ժամանակ Սամասթը հայտարարեց, թե ինքը դարձել է թուրքական իշխանությունների հակահայկական քարոզչության զոհը:

19 Январь 2012 - 11:50 AMT
Сегодня, 19 января, исполнилось 5 лет со дня убийства главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка. Сегодня, как и каждый год, в Стамбуле планируется проведение акций, посвященных памяти Динка.
Так, Стамбуле с площади Таксим началось шествие к редакции газеты “Акос”. Как сообщил PanARMENIAN.Net источник в Стамбуле, в этом году собралось очень много народу, больше чем в предыдущие годы.
“Трудно сказать, сколько тысяч человек находится на площади, единственное, что можно сказать – то, что толпа простирается от площади по одной из ведущих улиц города почти на один квартал (около 1 км.- ред.)”, – сообщил источник.
Впереди толпы идут члены семьи Динка, а толпа скандирует: “Все мы Гранты!”. По словам источника, у редакции “Акос” также уже собираются люди: “Участники шествия присоединятся к ним примерно в 3 часа по турецкому времени”.
В начале недели турецкий суд приговорил к пожизненному заключению Эрхана Тунджеля и к 10 годам лишения свободы Ясина Хаяла, обвинявшихся в причастности к убийству главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка.