ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ակտիվությունը կարող է դրական արդյունքների բերել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում, ուրբաթ օրը լրագրողներին է ասել Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բախար Մուրադովան:
Դժվարանալով կանխատեսում կատարել հունվարի 23-ին Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ` փոխխոսնակը նշել է, որ բանակցությունների շարունակումը խոսում է այն մասին, որ հիմնախնդրի խաղաղ լուծումը դեռևս հնարավոր է:
«Կարելի է մաղթել, որպեսզի Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ երկրները նույնպես լինեն նույնքան ակտիվ, որքան Ռուսաստանը: Եթե ընդհանուր ակտիվությունն ուղղված լինի հակամարտության կարգավորմանը, ապա անպայման դրական արդյունք կստանա»,- ասել է Մուրադովան, հաղորդում է Trend-ը:
Նշենք, որ Բաքվում պարբերաբար հանդես են գալիս հայտարարություններով այն մասին, որ Մինսկի խումբը բոլորովին ոչ արդյունավետ ձևաչափ է ղարաբաղյան հակամարտության լուծման համար, և ակտիվ փորձեր են ձեռնարկում Ղարաբաղի շուրջ բանակցային գործընթացը տեղափոխելու այլ ատյաններ:

Активность стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ может принести положительные результаты в разрешении нагорно-карабахского конфликта, сказала в пятницу журналистам вице-спикер парламента Азербайджана Бахар Мурадова.
Затруднившись сделать прогноз на предстоящую 23 января в Сочи встречу президентов Азербайджана, Армении и России, вице-спикер отметила, что продолжение переговоров говорит о том, что лимит мирного решения конфликта не исчерпан.
"Можно пожелать, чтобы и остальные страны-сопредседатели Минской группы были столь же активны, как Россия. Если общая активность будет направлена на решение конфликта, то обязательно будет получен положительный результат", – сказала Мурадова, сообщает Trend.
Отметим, что в Баку периодически выступают с заявлениями о том, что Минская группа – абсолютно неэффективный формат для решения карабахского конфликта, и предпринимают активные попытки перенести процесс переговоров по Карабаху в другие инстанции.