Հունվարի 23-ին Սոչիում տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Դմիտրի Մեդվեդևի և Իլհամ Ալիևի հերթական հանդիպումը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Ի՞նչ կբերի այդ հանդիպումը կողմերին: Հերթական հռչակագրային հայտարարություննե՞ր: Հերթական խոստումնե՞ր: Կամ հերթական ձախողո՞ւմ, որը Կազանում նախորդ եռակողմ հանդիպման ժամանակ կազմակերպել էր ադրբեջանական կողմը: Թարմացնենք այդ իրադարձությունների մասին հիշողությունը. ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ հունիսի 24-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների՝ Կազանում կայացած գագաթաժողովն ավարտվեց առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ հիմնարար սկզբունքների մասին պայմանավորվածությունների ձեռքբերման: Կողմերին չի հաջողվել համաձայնության գալ, որովհետև Ադրբեջանի նախագահը վերջին պահին 10 նոր փոփոխություն է ներկայացրել:
Ինչպիսի՞ անակնկալ է պատրաստում ադրբեջանական կողմն այս անգամ: Բաքվում առաջիկա հանդիպման կապակցությամբ աղոտ անհանգստություն առաջացնող միանգամայն խաղաղասեր հայտարարություններ են հնչում: Այդպես, Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բախար Մուրադովան համոզմունք է հայտնել, որ «հիմնախնդրի խաղաղ լուծումը դեռևս հնարավոր է»: Ավելին` վաղուց արդեն Մինսկի խումբը որևէ այլ կազմակերպությամբ փոխարինելու պահանջ ներկայացնող երկրի պատգամավորը նույն այդ խմբի հանդեպ համակրանք է ցուցաբերել և հայտնել, որ «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ակտիվությունը կարող է դրական արդյունքների բերել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում»: Բացի այդ, նա ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս համանախագահներին խորհուրդ է տվել օրինակ վերցնել ակտիվ Ռուսաստանից:
Իսկ ահա «Ենի Ազերբայջան» իշխող կուսակցության (ԵԱԿ) գործադիր քարտուղարի տեղակալ, Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Մուբարիզ Գուրբանլին գտնում է, որ Սոչիում կայանալիք հանդիպումը «դրական պահ է, քանի որ ցանկացած հանդիպում որոշակի ազդեցություն է ունենում երկու կողմերի դիրքերի մոտեցման գործում այս և մյուս հարցերում»:
Նա անգամ «հիշեցրել է» Ալիևի խոսքերն այն մասին, որ «Բաքուն հավատարիմ է բանակցային գործընթացին»: Իսկ Ալիևն իրականում բառացիորեն օրերս հանդես է եկել ռազմաշունչ հայտարարությունների հերթական չափաբաժնով: Ավելին, նա, այլևս ոչ մեկից չամաչելով, հայտարարել է, որ «Ադրբեջանը թույլ չի, որպեսզի պատերազմի կանխումը բանակցությունների հիմնական թեման դառնա»` դրանով իսկ հասկացնելով, որ Բաքուն (մեղմ ասած) ոչ մի նշանակություն չի տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու` համաշխարհային տերությունների կոչերին:
Այդ դեպքում ո՞րն է ադրբեջանական կողմի այդպիսի անսպասելի փոխակերպման գաղտնիքը: Ինչ-որ անհայտ խոստումները, որոնք Ադրբեջանին տվել է բանակցողներից ինչ-որ մե՞կը: Վատ խաղի պարագայում լավ ական պատրաստելու փո՞րձը: Նույն այդ համաշխարհային տերությունների աչքին թոզ փչե՞լը: Կամ էլ Սոչիի հանդիպման համար հերթական «անակնկալի» պատրաստո՞ւմը:
Մի բանում կասկածելու առիթ չկա. Ալիևը Սոչիում կանի իրենից կախված ամեն բան, որպեսզի անգամ նվազագույն առաջընթաց թույլ չտա ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման շուրջ բանակցություններում: Չէ՞ որ նա ոչ մի ցանկություն չունի լքելու արդեն հարազատ դարձած նախագահական աթոռը:

20 Январь 2012 - 16:39 AMT
Подозрительно миролюбивый Баку, или каких сюрпризов ждать от Азербайджана на сочинской встрече по Карабаху?
23 января в Сочи состоится очередная встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Дмитрия Медведева и Ильхама Алиева по урегулированию карабахского конфликта.
Что принесет эта встреча сторонам? Очередные декларативные заявления? Очередные обещания? Или очередной провал, который организовала азербайджанская сторона во время прошлой трехсторонней встречи в Казани? Освежим те события: в Казани 24 июня по инициативе и при участии Медведева состоялись переговоры по Карабаху Саргсяна и Алиева, которые завершились без достижения договоренностей об основных принципах урегулирования в Нагорном Карабахе. Сторонам не удалось прийти к согласию, потому что глава Азербайджана в последний момент представил 10 новых поправок.
Какой сюрприз готовит азербайджанская сторона на этот раз? В Баку в связи с предстоящей встречей звучат вызывающие смутное беспокойство весьма миролюбивые заявления. Так вице-спикер парламента Азербайджана Бахар Мурадова выразила уверенность в том, что “лимит мирного решения конфликта не исчерпан”. Более того, депутат страны, которая давно уже требует поменять Минскую группу на что-то другое, прониклась к этой самой группе симпатией и заявила, что “активность стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ может принести положительные результаты в разрешении нагорно-карабахского конфликта”. Она также посоветовала другим сопредседателям МГ ОБСЕ брать пример с активной России.
А вот заместитель исполнительного секретаря правящей партии "Ени Азербайджан" (ПЕА), депутат Милли Меджлиса Азербайджана Мубариз Гурбанлы считает, что предстоящая встреча в Сочи «является положительным моментом, так как любая встреча оказывает определенное воздействие на сближение позиций обеих сторон в этом и других вопросах».
Он даже «напомнил» слова Алиева о том, что «Баку привержен переговорному процессу». А Алиев на самом деле буквально на днях выступил с очередной порцией воинственных высказываний. Более того, он, уже не стесняясь никого, заявил, что «Азербайджан не допустит того, чтобы предотвращение войны стало основной темой переговоров», тем самым дав понять, что в Баку не придают никакого значения (и это выражаясь мягко) призывам мировых держав решить карабахскую проблему мирным путем.
В чем же заключается секрет такой неожиданной трансформации азербайджанской стороны? В каких-то неведомых обещаниях, данных Азербайджану кем-то из переговорщиков? Попыткой сделать хорошую мину при плохой игре? Стремлением запудрить мозги тем же мировым державам? Или все же подготовкой очередного «сюрприза» к сочинской встрече?
В одном сомневаться не приходиться: Алиев в Сочи сделает все от него зависящее, чтобы не допустить даже малейшего продвижения в переговорах по решению карабахского конфликта. Уж очень не хочется ему покидать насиженное и уже ставшее родным кресло президента.