21 Հունվար 2012 - 05:31 AMT
Մարալ Դինք. Մեզ համար շատ կարևոր էր Հրանտ Դինքի սպանության հիշատակի օրը հավաքված բոլոր մարդկանց ներկայությունը
Հրանտ Դինքի հիշատակին Ստամբուլում կազմակերպված միջոցառումները շատ կարևոր էին նրա ընտանիքի համար և Թուրքիայում արդարության հնարավոր հաղթանակի հույս ներշնչեցին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի զարմուհի Մարալ Դինքը:
Մարալը դժվարությամբ էր զսպում իր զգացմունքները, քանի որ, ինչպես ինքն է նշել, իր ընտանիքին աջակցություն ցուցաբերելու համար եկած մարդկանց հսկայական թվի ներկայությունը երկրում դրության հետագա բարելավման հույս է ներշնչել: «Դա կարևոր է ոչ միայն մեզ համար, այլև Թուրքիայի ու ժողովրդավարության համար»,- նկատել է նա` հույս հայտնելով, որ մարդիկ կկատարեն խոստումը և կհետևեն Դինքի սպանության գործի զարգացմանը:
Շատ կարևոր էր նաև, որ մարդիկ համաձայն չէին դատարանի վճռի հետ, հավելել է Մարալ Դինքը. «Կարելի է ասել` գնալով ավելի շատ մարդ է արտահայտվում արդարության օգտին»:
Զրույցի վերջում նա ընդգծել է, որ իրենց պայքարի նպատակը արդարության հասնելն է, որից հետո և' երկիրը, և' ժողովուրդը կկարողանան խաղաղության մեջ ապրել: «Թուրքիայում արդարության հաստատման համար պատասխանատու են ոչ միայն իշխանությունները, այլև ողջ ժողովուրդը»,- ասել է նա:
Հունվարի 19-ին լրացավ հայ-թուրքական «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 5 տարին: 40 000 մարդ եկել էր հարգանքի տուրք մատուցելու լրագրողի հիշատակին: Հավաքվածներն անցկացրեցին լայնամասշտաբ ակցիաներ, ինչպես երթը Թաքսիմ հրապարակից մինչև «Ակոսի» խմբագրություն և երթը Ստամբուլի գլխավոր փողոցով: Թաքսիմ հրապարակից մինչև «Ակոսի» խմբագրություն երթից հետո հավաքվածները լռության րոպեով հարգեցին Դինքի հիշատակը, որից հետո խմբագրության պատշգամբից ելույթ ունեցան «Դինքի ընկերների» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ընտանիքի անդամները:

Мероприятия, организованные в Стамбуле в память Гранта Динка, были очень важны для его семьи и вселили надежду на возможное торжество справедливости в Турции. Об этом рассказала в беседе с PanARMENIAN.Net племянница редактора газеты “Акос” Гранта Динка Марал Динк.
Марал было трудно сдержать свои чувства, поскольку, как заметила она, присутствие огромного числа людей, пришедших поддержать ее семью, вселило надежду на дальнейшее улучшение ситуации в стране. “Это важно не только для нас, это важно для Турции, важно для демократии”, – заметила она, выразив надежду, что люди сдержат обещание проследить за развитием дела об убийстве Динка.
Было также очень важно, что люди не были согласны с решением суда, добавила Марал Динк: “Можно сказать все больше людей высказывается за справедливость”.
В конце беседы она подчеркнула, что целью их борьбы является достижение справедливости, после чего и страна, и народ смогут жить в мире. “За становление справедливости в Турции ответственны не только власти, но и весь народ”, – сказала она.
19 января исполнилось 5 лет со дня убийства главного редактора газеты “Акос” Гранта Динка. 40,000 человек собрались, для почтения памяти гибели журналиста. Собравшиеся провели крупномасштабные акции, как шествие от площади Таксим до редакции “Акос”, а также шествие по главной улице Стамбула. После шествия с площади Таксим до редакции, собравшиеся почтили память Динка минутой молчания, после чего с балкона редакции выступили представители “Друзей Динка”, а также члены семьи.