«Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի մասին` գործ ունենք Սարկոզիի նախընտրական քայլի հետ»,-հայտարարել է Քաղաքական տեղեկատվության կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մուխինը:
Ըստ նրա, « նման քայլը լավ մեկնարկ է Սարկոզիի նախընտրական ընկերության համար»:
«Այս իրավիճակը Սարկոզիին անհրաժեշտ էր նրա համար, որպեսզի քննարկումներն ակտիվանան, իսկ օրինագծի հետագա ճակատագիրը նրան քիչ է հետաքրքրում»,-կարծում է փորձագետը:
Նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի նախաձեռնությամբ Ֆրանսիայի ԱԺ-ը քննարկամն է դրել ցեղասպանությունների, այդ թվում` 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղ գտած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք: Դեկտեմբերի 22 Ազգային Ժողովը ընդունել է օրինագիծը: Վերին պալաըում օրինագծի քննարկումը նախատեսվում է հունվարի 23:

21 Январь 2012 - 13:57 AMT
“Говоря о законопроекте о криминализации отрицания Геноцида армян, мы имеем дело с предвыборным ходом Николя Саркози”, – заявил генеральный директор Центра политической информации Алексей Мухин.
По словам Мухина, “такой громкий шаг с его стороны дал хороший старт-ап его кампании”.
“Политтехнологический эффект этой ситуации уже снят, дискуссия развернута, поэтому Саркози уже получил все, что хотел. А дальнейшая судьба этого законопроекта мало его волнует”, – считает эксперт.
Национальное собрание Франции по инициативе президента Николя Саркози внесло на обсуждение законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян в Османской империи в 1915 году, предусматривающий 1 год лишения свободы и выплату штрафа в размере 45 000 евро. 22 декабря Национальное cобрание приняло законопроект. Обсуждение билля в верхней палате парламента намечено на 23 января.