22 Հունվար 2012 - 13:45 AMT
Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների միջև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները տեղի կունենան Սոչիում երկուշաբթի օրը՝ հունվարի 23-ին, հաղորդում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը:
2008 թվականից Ռուսաստանի մասնակցությամբ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված տաս հանդիպում է տեղի ունեցել: Դրանցից վերջինը կայացավ 2011թ. հունիսի 24-ին Կազանում: Կազանի գագաթաժողովում երկրներին հաջողվեց մոտեցնել դիրքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների նախագծի վիճելի դրույթների վերաբերյալ, այն նախագծի, որի հիման վրա պետք է մշակվի հաշտության պայմանագիրը:
«Մեզ լրջորեն մտահոգում են հրադադարի ռեժիմի հաճախակի դարձած խախտումները, զոհվող զինծառայողներն ու խաղաղ բնակիչները, երկու կողմերի ռազմաշունչ ճարտասանությունը»,- ասվում է կրեմլյան մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Ռուսաստանը հետևողականորեն համոզում է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին վստահության միջոցների ամրապնդման անհրաժեշտության մեջ: «Այդ նպատակին հասնելուն է ուղղված 2011թ. մարտի 5-ին Սոչիում ընդունված՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների համատեղ հայտարարությունը, որում արձանագրված է բոլոր վիճելի հարցերը խաղաղ միջոցներով լուծելու և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո շփման գծի երկայնքով հնարավոր միջադեպերի հետաքննություն անցկացնելու ձգտումը»,- նշում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը:
Մոսկվայում հույս ունեն սեղմ ժամկետներում ավարտել միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի շուրջ աշխատանքը:
Վստահության միջոցների ամրապնդման ուղղությունների թվում առաջարկվում է վերսկսել երկխոսությունը երկու երկրների մտավորականության, գիտական և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների միջև: Ինչպես ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ, «ժողովրդական դիվանագիտության» գաղափարն արդեն ստացել է իր գործնական կիրառումը, երբ 2007թ. հունիսին և 2009թ. հուլիսին Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի դեսպանների նախաձեռնությամբ հայկական և ադրբեջանական հասարակայնության ներկայացուցիչները մեկ պատվիրակության կազմում մեկնեցին Լեռնային Ղարաբաղ, Երևան և Բաքու:
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը երկուշաբթի օրը նաև երկկողմ հանդիպումներ կանցկացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հետ: Մեդվեդևի և Սարգսյանի բանակցությունների ուշադրության կենտրոնում կլինեն ռուս-հայկական ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցության առավել կարևոր կողմերը:
«Ռուս-ադրբեջանական օրակարգում մեծ ուշադրություն է հատկացված Կասպիայի խնդիրներին, համակարգմանը տարածաշրջանային և միջազգային հարցերում: Ադրբեջանի ընտրվելը ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի ոչ մշտական անդամ 2012-2013 թվականներին լրացուցիչ հնարավորություններ կընձեռի նման փոխգործակցության զարգացման համար»,- նշում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը:

Переговоры по урегулированию карабахского конфликта между президентами Азербайджана, Армении и России пройдут в Сочи в понедельник, 23 января, сообщает пресс-служба Кремля.
С 2008 года при участии России прошло десять встреч по урегулированию конфликта. Последняя из них состоялась 24 июня 2011 года в Казани. На саммите в Казани странам удалось сблизить позиции по спорным положениям проекта основных принципов нагорно-карабахского урегулирования – документа, на базе которого предстоит разработать мирное соглашение.
"Нашу серьезную обеспокоенность вызывают участившиеся случаи нарушений режима прекращения огня, жертвы среди военнослужащих и мирного населения, военная риторика с обеих сторон", – говорится в сообщении кремлевской пресс-службы.
В документе подчеркивается, что Россия последовательно убеждает стороны конфликта в необходимости укрепления мер доверия. "На достижение этой цели направлено принятое в Сочи 5 марта 2011 года совместное заявление президентов России, Азербайджана и Армении, в котором зафиксировано стремление решать все спорные вопросы мирными средствами и проводить расследование возможных инцидентов вдоль линии прекращения огня под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ", – отмечает пресс-служба Кремля.
В Москве надеются в сжатые сроки завершить работу над механизмом расследования инцидентов.
В числе направлений по укреплению мер доверия предлагается возобновить диалог между представителями интеллигенции, научных и общественных кругов двух стран. Как подчеркивается в релизе, идея "народной дипломатии" уже получила свою практическую реализацию, когда в июне 2007 года и июле 2009 года, по инициативе послов Азербайджана и Армении в Москве, состоялись поездки в составе одной делегации представителей армянской и азербайджанской общественности в Нагорный Карабах, Ереван и Баку.
Президент РФ Дмитрий Медведев в понедельник также проведет двусторонние встречи с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым.
В центре внимания на переговорах Медведева и Саргсяна будут находиться наиболее важные аспекты российско-армянского стратегического партнерства и союзничества.
"В российско-азербайджанской повестке дня большое внимание уделяется проблематике Каспия, координации в региональных и международных вопросах. Избрание Азербайджана непостоянным членом Совета Безопасности ООН на период 2012-2013 годы создает дополнительные возможности для развития такого взаимодействия", – отмечает кремлевская пресс-служба.