Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն մերժել է ԵՄ արտաքին գործերի և քաղաքական անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի` Բրյուսել այցելելու հրավերը:
Համաձայն թուրքական ԶԼՄ-ների, նման որոշումը կապված է այսօր ֆրնասիական Սենատում ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկման հետ:
Բացի այդ, Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար և ԵՄ հետ բանակցությունների պատվիրակության ղեկավար Էգեմեն Բաղիշը, մեկնաբանելով բողոքի ակցիան Փարիզում, հույս է հայտնել, որ «այն կարթնացնի և խելքի կբերի նրանց, ով Ֆրանսիայում կայանալիք ընտրությունների նախաշեմին վախենում է կորցնել պաշտոնը»:

23 Январь 2012 - 07:01 AMT
Глава МИД Турции Ахмед Давутоглу отклонил приглашение верховного комиссара ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон посетить Брюссель.
Согласно турецким СМИ, подобное решение связано с сегодняшним обсуждением во французском Сенате законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян.
Кроме того, министр Турции по делам Евросоюза и глава турецкой делегации на переговорах с ЕС Эгемен Багыш, комментируя акцию протеста в Париже, выразил надежду на то, что она “разбудит и образумит тех, кто в канун приближающихся выборов во Франции страшатся потерять свои кресла”.