23 Հունվար 2012 - 08:32 AMT
Երկուշաբթին՝ հունվարի 23-ը անսովոր բուռն է լինելու, հետաքրքիր ու խոստումնալից: Հայկական ԶԼՄ-ների հիմնական ուշադրությունն այսօր սևեռված է երեք երկրների՝ Ֆրանսիային, Ռուսաստանին ու Բելգիային:
Փարիզ. Այսօր Ֆրանսիայի Սենատում կքննարկվի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկումը: Այդ կապակցությամբ Փարիզում նախատեսվում են ակցիաներ ի պաշտպանություն օրինագծի:
Հունվարի 18-ին Ֆրանսիայի Սենատի Սահմանադրական հանձնաժողովը դեմ հանդես եկավ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը՝ հաշվի առնելով այդ օրինագծին դեմ հանդես եկող սենատորների միջնորդությունը: Առաջարկությունն ընդունվեց 23 «կողմ», 9 «դեմ», 8 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ, հայտնում է Ֆրանսիայի Սենատի պաշտոնական կայքը: Արդյունքում Սենատը մինչ օրինագծի վերաբերյալ ընդհանուր քվեարկությունը «հաշվի կառնի նաև վերոնշյալ հանձնաժողովի որոշումը»:
Օրինագծի քննարկումը Սենատում կսկսվի Երևանի ժամանակով 18:00-ին:
Սոչի. Այսօր Սոչիում տեղի կունենա Հայաստասնի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Դմիտրի Մեդվեդևի ու Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի կազմակերպման նախաձեռնողը Մեդվեդևն է: Այսօր ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են Ադրբեջանի ԱԳՆ 2011թ. հաշվետվությունը, որտեղ ասվում է, որ պաշտոնական Բաքուն «հանդես է գալիս ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման ամփոփիչ փաստաթղթի վրա աշխատանքը շուտափույթ կերպով սկսելու օգտին և կոչ է անում միջազգային հանրությանը առավել հետևողական ու վճռական լինել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում՝ նպատակ ունենալով պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության ու համագործակցության վերականգնման համար»: Վերջին փոփոխությունները Ադրբեջանի վարքագծում ու նրա խաղաղարար ելույթները զգուշավոր է պետք ընդունել՝ հավանաբար, այսօպրվա հանդիպումը կավարտվի բանակցությունները շարունակելու կողմերի հերթական դեկլարատիվ հայտարարությամբ»: Եթե իհարկե Ալիևն անակնկալներ չի պատրաստել:
Բրյուսել. Այսօր Բելգիայի մայրաքաղքում ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները, ինչպես սպասվում է, հավանություն կտան Իրանի ու Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների խստացմանը: Իրանի հարցում նախարարները պետք է փուլային արգելք սահմանեն ԵՄ երկրներ Իրանից նավթի ու նավթամթերքի արտահանման համար: Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների, մինչ հուլիսի 1-ը ԵՄ բոլոր անդամները, որոնք նավթ են գնում Իրանից, պետք է ամբողջությամբ դադարեցնեն նավթի ներկրումն այդ երկրից: Ակնկալվում է նաև, որ ԵՄ ԱԳՆ ղեկավարները սահմանափակող միջոցներ կձեռնարկեն Իրանի ԱԲ ֆինանասական գործողությունների վերաբերյալ՝ թույլ չտալու համար երկրի միջուկային ծրագրի ֆինանսավորմանն առնչվող տրանզակցիաներ:
Թեև արևմտյան երկրներն ու միջազգային կազմակերպությունները պնդում են, որ մտադիր չեն ռազմական գործողություն սկսել Թեհրանի դեմ, կարելի է ենթադրել, որ միջոցների խստացումն, ըստ արդեն ավանդական դարձած սցենարի, աստիճանաբար կհանգեցնի Իրանի դեմ պատերազմի:
Այսպիսով, հունվարի 23-ի երեկոյան պարզ կդառնա. կդատեն արդյո՞ք Ֆրանսիայում Ցեղասպանությունը ժխտելու համար, առաջընթաց կլինի՞ Ղարաբաղի հարցում և ե՞րբ ակնկալել Իրանի դեմ պատերազմը:

23 Январь 2012 - 08:32 AMT
Понедельник – 23 января выдался на редкость бурным, интересным и многообещающим. Основное внимание армянских СМИ в этот день приковано к трем странам: Франции, России и Бельгии.
Париж: Сегодня в Сенате Франции состоятся обсуждения законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. В связи с этим в Париже планируется проведение акций в поддержку принятия билля.
18-го января Конституционная комиссия Сената Франции приняла решение против рассмотрения билля о криминализации отрицания Геноцида армян, приняв ходатайство сенаторов, выступающих против данного законопроекта. Предложение об отклонении законопроекта было принято 23 голосами «за» и 9 «против», 8 воздержались, сообщает официальный сайт Сената Франции. В итоге при рассмотрении законопроекта Сенатом, «до общего голосования будет приниматься во внимание решение вышеуказанной комиссии».
Обсуждение билля в Сенате начнется в 18:00 по ереванскому времени.
Сочи: Сегодня в Сочи состоится очередная организованная по инициативе Медведева встреча президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Дмитрия Медведева и Ильхама Алиева по решению карабахского конфликта. Сегодня же азербайджанские СМИ распространили итоговый отчет МИД Азербайджана за 2011 год, где отмечается, что официальный Баку выступает за “скорейшее начало работы над итоговым мирным соглашением по урегулированию карабахского конфликта и призывает международное сообщество придерживаться более решительной и последовательной позиции в направлении урегулирования карабахского конфликта в целях создания условий для восстановления атмосферы мира, стабильности и сотрудничества в регионе”. Последние изменения в поведении Азербайджана и его миролюбивые речи вызывают настороженность, но, скорее всего, сегодняшняя встреча завершится очередным декларативным заявлением о готовности сторон продолжать переговоры. Если, конечно, Алиев не подготовил никаких сюрпризов.
Брюссель: Сегодня в бельгийской столице главы МИД стран ЕС, как ожидается, одобрят ужесточение санкций Евросоюза против Ирана и Сирии. В отношении Ирана министрам предстоит утвердить введение поэтапного запрета на импорт иранской нефти и нефтепродуктов в страны ЕС. По информации из дипломатических источников в Брюсселе, к 1 июля все члены ЕС, закупающие нефть у Ирана, должны будут полностью свернуть импорт из этой страны. Ожидается также, что главы МИД ЕС введут ограничительные меры в отношении финансовых операций с Национальным банком Ирана с целью не допустить транзакции, имеющие отношение к финансированию ядерной программы страны.
И хотя западные страны и международные организации утверждают, что не планируют военной операции против Тегерана, можно предположить, что ужесточение мер, по ставшему уже традиционным сценарию, постепенно приведет к войне с Ираном.
Итак, вечером 23 января станет ясно, станут ли во Франции судить за отрицание Геноцида, ожидаются ли подвижки в процессе карабахского урегулирования и когда ждать войны с Ираном.