23 Հունվար 2012 - 08:55 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն կոչ է արել Ֆրանսիային Սենատում չքննարկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
« France 24» տված հարցազրույցում Դավութօղլուն ընդգծել է, որ եթե Ֆրանսիան չփոխի այդ հարցի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը, պատժամիջոցները կշարունակվեն:
«Հուսով ենք, որ ստիպված չենք լինի բացահայտելու այդ պատժամիջոցների էությունը: Սակայն թող չկարծեն, որ Թուրքիան լռելու է: Կընդունվեն նոր պատժամիջոցներ և այս անգամ դրանք կշարունակվեն, մինչև որ Ֆրանսիան փոխի իր դիրքորոշումը»,-ընդգծել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:

Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу призвал Францию не обсуждать в Сенате страны билля и криминализации отрицания Геноцида армян.
В интервью "France 24" Давутоглу отметил, что если Франция не изменит позицию по данному вопросу, применение санкций продолжится.
"Мы надеемся, что нам не придется раскрывать суть санкций. Но пусть не думают, что Турция будет молчать. Будут применены новые санкции и на этот раз они продолжатся, пока у Франции не изменится позиция", – отметил глава турецкого МИД.
Турецкий министр отметил, что включенный в повестку Сената законопроект противоречит правам человека. "Настало время интеллигенции и сенаторам Франции необходимо встать на защиту общей ценности – свободы слова", подчеркнул он.