Թուրքիայի վարչապես Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ֆրանսիայի Սենատում այսօր քննարկվելիք ցեղասպանությունների, այդ թվում`Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի առնչությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել:
Ինչպես գրում են թուրքական ԶԼՄ-ը, վարչապետը նշել է, որ տվյալ օրինագիծը համարվում է Սարկոզիի նախընտրական ծրագիրը: «Մենք պատասխան քայլեր կձեռնարկենք Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման դեպքում»,-ընդգծել է նա:
Դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունել է ցեղասպանությունների, այդ թվում` 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում տեղ գտած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրոյի չափով տուգանք: Խորհրդարանի վերին պալատը օրինագիծը կքննարկի հունվարի 23:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с заявлением в связи с сегодняшним обсуждением в Сенате Франции законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян.
Как пишут турецкие СМИ, премьер заметил, что данный законопроект является частью предвыборной кампании Николя Саркози. “Мы предпримем ответный шаг в случае принятия законопроекта о криминализации отрицания Геноцида”, – отметил он.
22 декабря Национальное Собрание Франции приняло законопроект о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян, предусматривающий 1 год лишения свободы и штсраф в 45,000 евро. Верхняя палата парламента обсудит законопроект 23 января.