23 Հունվար 2012 - 11:27 AMT
«Նկատի ունենալով խաղաղ համաձայնագրի կնքման կարևորությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել արագացնելու համաձայնությունների կնքումը հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ` հաշվի առնելով կատարված աշխատանքը»,-ասվում է Սարգսյանի, Ալիևի և Մեդվեդևի համատեղ հայտարարությունում`Սոչիում ղարաբաղյան հակամարտության» վերաբերյալ եռակողմ հանդիպման շրջանակներում:
Համաձայն հայտարարության, նախագահները քննարկել են շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները, ընդ որում, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ դիտորդների վերջին հաշվետվությունը:
«Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում վստահության ամրապնդման միջոցներից մեկը երկու երկրների միջև մարդասիրական կապերի զարգացումն է»,- ընդգծել են նախագահները:
Այս համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, մասնավորապես հասարակական և գիտական շրջանակներում:

“Принимая во внимание важность перехода к разработке мирного соглашения, президенты Армении и Азербайджана выразили готовность ускорить достижение договоренностей по Базовым принципам с учетом проделанной работы”, – говорится в совместном заявлении президентов Армении, России и Азербайджана Сержа Саргсяна, Дмитрия Медведева и Ильхама Алиева по итогам трехсторонней встречи в Сочи по урегулированию карабахского конфликта.
Согласно заявлению, президенты обсудили механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения, при этом учитывая последний доклад наблюдателей ОБСЕ.
“Одной из мер укрепления доверия в контексте карабахского конфликта является развитие гуманитарных контактов между сторонами”, – отметили президенты.
В данном контексте президенты Армении и Азербайджана выразили готовность продолжать процесс нормализации отношений, в частности в общественных и научных кругах.