23 Հունվար 2012 - 12:22 AMT
Իրադրությունը Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում աստիճանաբար լարվում է` կապված Սենատում ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի քննարկման հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է ֆրանսիացի լրագրող Ժան Էքիյանը:
Էքիյանի խոսքով` ողջ Եվրոպայից մեծ քանակությամբ թուրքեր կհավաքվեն Սենատի դիմաց` ի նշան բողոքի, մինչդեռ հայկական կազմակերպությունները մտադիր են ակցիա անցկացնել` ի օժանդակություն բանաձևի:
«Հուսով եմ, որ չնայած հակասական կարծիքներին Ֆրանսիայի քաղաքական շրջանակներում, նախագահի քաղաքական գիծը կարժանանա սենատորների ուշադրությանը»,- նշել է Էքիյանը:
Բացի այդ, լրագրողը հաղորդել է, որ անվանի արվեստագետները կապ են հաստատել Ֆրանսիայի սենատորների հետ` հանդես գալով օրինագծի օգտին: «Այնպիսի գործիչներ, ինչպիսիք են Շառլ Ազնավուրը, Սերժ Ավեդիքյանը, Ռոբեր Գեդիկյանը, Էլեն Սեգարան, Ալեն Թերզյանն ու այլք, զանգահարել են սենատորներին»:
Այսօր Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որը ստորին պալատի կողմից ընդունվել է 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

23 Январь 2012 - 12:22 AMT
Именитые деятели искусств позвонили сенаторам Франции, выступив в поддержку законопроекта по Геноциду
Ситуация в столице Франции постепенно накаляется в связи с приближением обсуждения в Сенате законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил французский журналист Жан Экиян.
По словам Экияна, большое количество турок со всей Европы соберутся перед Сенатом в знак протеста, в то время как армянские организации намереваются провести акцию в поддержку билля.
“Надеюсь, несмотря на противоречивые мнения в политических кругах Франции, политическая линия президента будет принята во внимание со стороны сенаторов”, – отметил Экиян.
Также, журналист сообщил, что именитые деятели искусств связались с сенаторами, выступив в поддержку законопроекта: “Такие деятели как Шарль Азнавур, Серж Аветикян, Роберт Гедикян, Элен Сегара, Ален Терзян и другие позвонили сенаторам”.
Сегодня в Сенате Франции пройдет обсуждение законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, принятое национальным собранием 22 декабря 2011 г. Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф 45000 евро.