23 Հունվար 2012 - 15:45 AMT
Էսթեր Բենբասսա. Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը կանդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա
Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը բացասաբար կանդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա: Ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագծի ընդունման վերաբերյալ քննարկմանը նման կարծիք է հայտնել Կանաչների կուսակցությունից սենատոր Էսթեր Բենբասսան:
«Մտածելով 1915թ. իրադարձությունների մասին` մենք հասկանում ենք, որ դա մի փաստ է, որը չի կարելի ժխտել: Մենք սպասում ենք այն օրվան, երբ Թուրքիան կընդունի պատմական իրողությունը, և մենք ներդաշնակության կգանք»,- հայտնել է նա:
Ավելի վաղ կանաչների կուսակցությունն արդեն արտահայտվել է օրինագծի ընդունման դեմ, որը Ֆրանսիայի կողմից ճանաչված ցեղասպանությունների ժխտման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:

Принятие билля по Геноциду негативно скажется на армяно-турецких отношениях. Такое мнение выразила сенатор от партии зеленых Эстер Бенбасса в ходе обсуждения билля о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян.
“Думая о событиях 1915 г. понимаем, что это факт, который нельзя отрицать. Мы ожидаем дня, когда Турция примет историческую данность, и мы придем к гармонии”, – заявила она.
Ранее партия зеленых уже высказывалась против принятия законопроекта, предусматривающего 1 год лишения свободы и штраф 45000 евро за отрицание геноцидов, признанных Францией.