«Թուրքիան մեծ երկիր է, և մենք լավ հարաբերություններ ունենք նրա հետ: Սակայն կոչ ենք անում ընդունել ցեղասպանությունների ժխտման քրեականացման մասին օրինագիծը»,- հայտնել է ֆրանսիական սենատոր Լյուկ Կարվունասը ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագծի ընդունման վերաբերյալ քննարկմանը Ֆրանսիայի Սենատում:
«Ժխտողական քաղաքականությունը շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության հարցի առնչությամբ, և չընդունելով օրինագիծը` մենք կշարունակենք այդ քաղաքականությունը: Մենք պետք է պաշտպանենք մեր քաղաքացիներին»,- հայտնել է նա:
Օրինագծի ընդունումը դրական ազդեցություն կունենա հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա. «Թուրքիան պետք է հարգի իր անցյալը: Օրինագծի ընդունումը կարող է խթան դառնալ Թուրքիայի քաղաքականության փոփոխման, ավելին` Թուրքիայի հետ համագործակցության համար նոր հնարավորությունների ստեղծման համար»:

“Турция большая страна, и у нас хорошие отношения с ней. Но мы призываем принять билль о криминализации отрицания геноцидов”, – заявил французский сенатор Люк Карвунас на обсуждении законопроекта в Сенате Франции.
“Политика отрицания продолжается по отношению к вопросу Геноцида армян и, не принимая законопроект, мы продолжаем эту политику. Мы должны защищать наших граждан”, – заявил он.
Принятие законопроекта положительно повлияет на развитие армяно-турецких отношений: “Турция должна уважать свое прошлое. Принятие законопроекта может стать стимулом для изменения политики Турции, более того, создания новых возможностей для сотрудничества с Турцией”.