Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: Օրինագծի քվեարկությանը մասնակցել է 213 սենատոր, օրինագիծն ընդունվել է 127 «կողմ» և 86 «դեմ» ձայներով:
2011 դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվեց Ֆրանսիայի ԱԺ-ում: Թուրքիան սպառնում էր լիովին խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ օրինագծի ընդունման դեպքում: Ավելին` թուրք վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե այլևս երբեք Ֆրանսիա չի մեկնի, եթե օրինագիծն ընդունվի:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը Թուրքիային կոչ է արել հանգիստ լինել: «Ֆրանսիան կարևորում է հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, հատկապես միջազգային ու կրոնական հարցերում»,- ասել է Բեռնար Վալերոն:

Сенат Франции проголосовал за принятие законопроекта о криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян. За законопроект проголосовали 127 депутатов, 86 “против”, всего в голосовании приняло участие 213 сенаторов . Законопроект предусматривает 1 год лишения свободы и штраф в размере 45,000 евро.
Власти Турции грозили полным разрывом отношений с Францией в случае принятия законопроекта. Более того, премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что никогде не поедет во Францию если законопроект будет принят.
В связи с этим официальный представитель МИД Франции призвал Турцию к спокойствию. “Франция придает огромное значение нашим отношениям с Турцией, особенно по международным и религиозным вопросам”, – отметил Бернар Валеро.