24 Հունվար 2012 - 05:39 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ. Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը «անպատասխանատու քայլ» է
Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրիագծի ընդունումը «անպատասխանատու քայլ» է, ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ կողմից տարածած հայտարարությունում, հայտնում է TRT Haber հեռուստաալիքը:
«Մենք քննադատում ենք այդ քայլը, որը բոլոր տեսանկյուններից կասկածելի է և անպատասխանատվության օրինակ է ներկայացնում»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրությունում:
«Թուրքիան նախաձեռնում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները Ֆրանսիայի Սենատի որոշման դեմ պայքարելու համար»,-հայտարարել են դիվանագետները, հավելելով, որ երկրի ԱԳՆ «հայտարարելու է օրինագծի հանդեպ իր վերաբերմունքը բոլոր հնարավոր ամբիոններից»:
Գրեթե ութժամյա դեբատներից հետո ֆրանսիական Սենատը կողմ քվեարկեց Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: «Կողմ» քվեարկել են 127, «դեմ» 86 սենատորներ:

Принятие Сенатом Франции билля о криминализации отрицания Геноцида армян является "безответственным актом", говорится в распространенном заявлении МИД Турции, передает телеканал TRT Haber.
"Мы решительно осуждаем это решение, которое во всех отношениях сомнительно и представляет собой пример безответственности", – отмечается в коммюнике министерства.
"Турция предпримет все необходимые меры для борьбы с решением Сената Франции", – заявили дипломаты, добавив, что МИД страны будет "заявлять о своем отношении к законопроекту со всех возможных трибун".
После почти восьмичасовых дебатов Сенат французского парламента Верхняя палата проголосовал за принятие билля о криминализации отрицания Геноцида армян. "За" высказались 127 сенаторов, против было подано 86 голосов.