Չնայած Թուրքիայի և Ադրբեջանի հակազդեցությանը, Ֆրանսիայի Սենատը ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Ինչպես հայտնում է AZE.az-ը, Ադրբեջանը պատրաստ է աջակցելու Թուրքիային և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից օրինագիծն ընդունելու դեմ:
«Ադրբեջանը աջակցելու է Թուրքիային և Ֆրանսիային համարժեք պատասխան կտա : Այդ մասին SalamNews-ին հայտնել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի փոխխոսնակ, «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության անդամ Բահար Մուրադովան: Նրա խոսքով, Ադրբեջանի խորհրդարանը, հասարակությունը և ամբողջ երկիրը բոլոր ջանքերը գործադրեցին, որպեսզի օրենքը չընդունվի:
«Մենք ջանում էինք, որ օրինագծի դեմ ճնշումները իրականացվեին հենց Ֆրանսիայի ներսից, և բազմիցս հայտարարել ենք, որ այդ օրենքը հակասում է ֆրանսիական ժողովրդի շահերին և ժողովրդավարական արժեքներին: Ինչ-որ առումով այն իր ազդեցությունն ունեցավ, քանի որ ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ օրինագիծը հակասում է Ֆրանսիայի օրենսդրությանը»,-ընդգծել է Մուրադովան:
Օրինագիծը մերժման համար նախատեսում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք: 2011թ դեկտեմբերին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից:

Несмотря на противодействие Турции и Азербайджана, Сенат Франции принял законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян. Как сообщает AZE.az, Азербайджан готов поддержать Турцию и предпринять адекватные меры в ответ на принятие Сенатом Франции законопроекта, криминализирующего отрицание Геноцида армян.
"Азербайджан поддержит Турцию и даст Франции адекватный ответ". Об этом SalamNews сообщила вице- спикер Милли Меджлиса Азербайджана, член политсовета партии "Ени Азербайджан" Бахар Мурадова. По словам вице- спикера, парламент Азербайджана, общественность и вся страна приложили все усилия, чтобы закон, предусматривающий уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян не был принят.
«Мы старались, чтобы сопротивление принятию этого закона больше оказывалось изнутри Франции, и неоднократно заявляли, что это противоречит интересам французского народа и демократическим ценностям. В какой-то мере это возымело свое действие, поскольку ранее было заявлено, что этот законопроект противоречит Конституции Франции»,- отметила Бахар Мурадова.