24 Հունվար 2012 - 12:58 AMT
Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից հետո Ֆրանսիայի հայերը կկարողանան արդեն դատական կարգով պաշտպանել իրենց իրավունքները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայ Դատի ֆրանսիական գրասենյակի ղեկավար Հրաչ Վարժապետյանը:
Ըստ Վարժապետյանի, նախագահը կստորագրի օրինագիծը և այն ուժի մեջ կմտնի մոտ ապագայում: «Նախագահն իրավունք ունի ստորագրելու օրինագիծը մեկ շաբաթից մինչև մեկ ամիս ժամկետում»,-հավելել է նա:
Անդրադառնալով թուրք-ֆրանսիակն հարաբերությունների զարգացմանը՝ Վարժապետյանը նշել է, որ ակնկալվում է հարաբերությունների կարճաժամկետ սառեցում, որը, սակայն, լուրջ հետևանքներ չի ունենա: «Երբ 2001թ. Ֆրանսիան ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը, թուրք իշխանությունների արձագանքը նույնն էր, սակայն մեկ տարի անց ֆինանսական հարաբերություններում աճ գրանցվեց»,-ասել է Վարժապետյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչպես կանդրադառնա օրինագծի ընդունումը հայ-թուրքական հարաբերությունների վրա՝ Վարժապետյանը նշել էր, որ ստորագրելով արձանագրությունները, Հայաստանը ցույց տվեց իր հավատարմությունը իր խոստումներին ոի պայմանավորվածություններին, մինչդեռ Թուրքիայի դիրքորոշումը ապակառուցողական էր: «Ժամանակն է, որ Հայաստանը ետ կանչի իր ստորագրությունը հայ-թուրքական արձանագրություններից»,-ասել է Հայ Դատի ֆրանսիական գրասենյակի ղեկավարը:

После принятия законопроекта о криминализации отрицания геноцидов армяне Франции смогут защищать свои права на судебном уровне. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава французского офиса “Ай Дата” Грач Варжапетян.
По мнению Варжапетяна, президент подпишет законопроект, и он в ближайшем будущем вступит в силу. “Президент имеет право подписать законопроект в срок от двух недель до одного месяца”, – добавил он.
Коснувшись дальнейшего развития турецко-французских отношений, Варжапетян подчеркнул, что ожидается краткосрочное замораживание отношений, которое, однако, не повлечет серьезных последствий. “Когда Франция признала Геноцид в 2001 году, реакция турецких властей была такой же, но по прошествии года финансовые отношения, например, не только не ухудшились, но и зарегистрировали рост”, – подчеркнул Варжапетян.
Отвечая на вопрос, как отразится принятие законопроекта на развитие армяно-турецких отношений, Варжапетян заметил, что подписав протоколы, Армения показала свою приверженность обещаниям и договоренностям, между тем как позиция Турции была полностью неконструктивной. “Считаю, пришло время для отзыва подписи под армяно-турецкими протоколами”, – резюмировал он.