Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Բեռնար Ակկուայեն հրաժարվել է հանրապետության Սահմանադրական խորհրդում վիճարկել երկրում Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագծի օրինականությունը: Համապատասխան հայտարարությամբ նա այսօր հանդես է եկել լրագրողների առջև:
«ՍԽ-ում օրինագծի բողոքարկման հարց չկա»,- ընդգծել է Ակկուայեն: «Անհրաժեշտ է հասնել նրան, որ բոլոր շահագրգռված կողմերը հանգստություն պահպանեն: Կարևոր է բացատրել մեր թուրք բարեկամներին, որ այս փաստաթղթի տեքստն ուղղված չէ նրանց դեմ, չնայած որ նրանք այլ տեսակետի են հակված»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Բացի Ակկուայեից ՍԽ այս փաստաթղթի սահմանադրականության մասին հայց ներկայացնելու իրավունք ունեն վերին պալատի Սենատի նախագահ Ժան-Պիեռ Բելը, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին և առնվազն 60 հոգուց բաղկացած խորհրդարանականների խումբ: Սակայն սույն փաստաթուղթը մշակվել է «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» նախագահամետ կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից և հավանության արժանացել Ելիսեյան պալատում, այնպես որ այն հավանականությունը, որ Սարկոզին կհրաժարվի ստորագրել այս օրինագիծը կամ դրա պատճառով ՍԽ կդիմի, չափազանց փոքր է: Իսկ ինչ վերաբերում է Բելին, ապա նա դեռևս նախքան քվեարկությունը Սենատում հայտնել էր այդ նախաձեռնությանն օժանդակելու պատրաստակամության մասին:
Երկուշաբթի օրը ֆրանսիական խորհրդարանը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` 1915-1917թթ. Օսմանայն կայսրությունում տեղ գտած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: Պոտենցիալ խախտողին սպասվում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:
Թուրքիայում, որը սպառնում էր լիովին խզել հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ օրինագծի ընդունման դեպքում, մինչև վերջ հույս ուներ, որ թուրքամետ ուժերն այդ երկրում կվիճարկեն նախօրեին Սենատի ընդունած օրինագիծը Սահմանադրական խորհրդում:

Председатель Национального собрания Франции Бернар Аккуайе отказался оспаривать в Конституционном совете республики легитимность законопроекта о введении в стране уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян. С соответствующим заявлением он сегодня выступил перед журналистами.
"Вопрос об обжаловании законопроекта в КС не стоит", – подчеркнул Аккуайе. "Необходимо добиться того, чтобы все заинтересованные стороны сохраняли спокойствие. Важно объяснить нашим турецким друзьям, что текст данного документа не направлен против них, несмотря на то, что они придерживаются иной точки зрения", – отметил председатель Национального собрания.
Подать в КС запрос о конституционности данного документа помимо Аккуайе имеют право председатель Сената верхней палаты Жан-Пьер Бель, президент Франции Николя Саркози и группа парламентариев, состоящая не менее чем из 60 человек. Однако данный документ был разработан представителями пропрезидентской партии Союз в поддержку народного движения и получил одобрение в Елисейском дворце, так что вероятность того, что Саркози откажется подписывать данный законопроект или обратится из-за него в КС крайне мала. Что же касается Беля, то он еще до голосования в Сенате заявил о готовности поддержать эту инициативу.
В понедельник французский парламент одобрил законопроект о введении во Франции запрета на отрицание любых случаев геноцида, в том числе, Геноцида армян в Османской империи в 1915-1917 годах. Потенциального нарушителя ждет тюремное заключение на срок до одного года или штраф в размере 45 тыс. евро.
В Турции, которая угрожает разорвать отношения с Францией в случае принятия законопроекта, до последнего надеялись на то, что протурецкие силы в этой стране оспорят принятый накануне Сенатом билль в Конституционном совете.