«Ինձ համար առաջնությունը հեշտ չէր, քանի որ առաջին տուրում պարտություն էի կրել Արտաշես Մինասյանից: Թվում էր, որ ես կորցրել եմ շանսերը, բայց հավաքվեցի և հաջորդ տուրերում կարողացա ինձ լավ դրսևորել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանել է 2012թ. Հայաստանի շախմատի չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանը:
11 տուրերում Պետրոսյանը միայն առաջին տուրում է զիջել, 5 պարտիաներում հաղթանակ է տարել և 4 անգամ կիսել միավորները մրցակիցների հետ: Վերջին տուրում Պետրոսյանի հակառակորդը երկրի գործող չեմպիոն Ռոբերտ Հովհաննիսյանն էր, որն էլ գլխավորում էր մրցաշարային աղյուսակը. «Վերջին տուրում ինձ միայն հաղթանակ էր պետք: Պարտիայի կեսին ես զգացի, որ ոչ մեծ առավելություն ունեմ: Երկար էի մտածում մրցակցի սխալների շուրջ և վերջնական արդյունքում կարողացա հաղթել»:
Պետրոսյանը մարտի 19-ից ապրիլի 1-ը Պլովդիվում կմասնակցի Եվրոպայի անհատական առաջնությանը: Գրոսմայստերի խոսքով` ինքը 15 օր կհանգստանա և ապա կսկսի պատրաստվել առաջնությանը: Բացի այդ, մարտի սկզբին Ֆրանսիայում Տիգրան Պետրոսյանը ելույթ կունենա խոշորագույն մրցաշարում: Առաջնությունում հաղթանակ տանելու շնորհիվ Պետրոսյանը Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի կազմում ելույթ ունենալու իրավունք է վաստակել: 2008 թվականին Դրեզդենում Պետրոսյանը հավաքականի հետ միասին Շախմատի համաշխարհային Օլիմպիադայի հաղթող դարձավ: «Հավաքականի անդամները շնորհավորեցին ինձ հաղթանակի առթիվ, և ես երջանիկ եմ, որ վերադարձել եմ Հայաստանի հավաքական: Այս տարի Օլիմպիադան տեղի կունենա Թուրքիայում, մենք, իհարկե, կանենք ամեն ինչ հաղթելու համար, և եթե մեզ մոտ ստացվի, ապա անպայման մեդալներ կնվաճենք»,- հավելել է Պետրոսյանը:

“Для меня чемпионат был нелегким, поскольку в первом туре потерпел поражение от Арташеса Минасяна. Казалось, что я потерял шансы, но собрался и в следующих турах смог показать себя хорошо”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net признался чемпион Армении по шахматам 2012 года Тигран Петросян.
В 11 турах Петросян лишь в первом туре уступил, в 5 партиях одержал победы и 4 раза поделил очки с соперниками. В последнем туре соперником Петросяна был действующий чемпион страны Роберт Оганнисян, который и возглавлял турнирную таблицу: “В последнем туре мне нужна была только победа. В середине партии я почувствовал, что у меня есть небольшое преимущество. Много думал над ошибками соперника и в конечном итоге смог победить”.
Петросян с 19 марта по 1 апреля в Пловдиве примет участие в индивидуальном чемпионате Европы. По словам гроссмейстера, он 15 дней отдохнет и начнет готовиться к чемпионату. Кроме этого, он в начале марта во Франции выступит в крупнейшем турнире.
Благодаря победе на чемпионате, Петросян получил право выступать в составе мужской сборной Армении. В 2008 году в Дрездене Петросян со сборной стал победителем Всемирной шахматной Олимпиады. “Члены сборной меня поздравили с победой, и я очень счастлив, что вернулся в команду. В этом году в Турции пройдет Олимпиада, мы, конечно же, будем делать все ради победы, и если у нас получится, то обязательно завоюем медали”, – добавил Петросян.