Վեյկ ան Զեեում 9-րդ տուրից հետո հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը 6.5 միավորով վստահորեն գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Ֆաբիանո Կարունայի նկատմամբ նրա հաղթանակը գլխավոր А առաջնությունում ճանաչվել է լավագույնը:
Կարունայի հետ հանդիպումից հետո, Արոնյանն ասել է, որ բավականին արագ լավ դիրք գրավեց: «Մրցակիցը սխալվեց և թվաց, թե ես լավ դիրքում եմ, սակայն ես սկսեցի անվստահ խաղալ: Կարծում էի, թե պարտիան երկու խաղից կավարտվի, սակայն պարզվեց, որ պետք է ապացուցել քո հաղթողի հավակնությունը: Առաջնությունը երկար է և անսխալ չէր անցնի, սկայն ուրախ եմ, որ արդյունքը լավն է»,-Արոնյանի խոսքը հայտնում է chess-news.ru-ն:
10-րդ տուրում հայ գրոսմայստերի մրցակիցն է լինելու Անիշ Գիրին` Հոլանդիա, ով 4 միավորով զբաղեցնում է 9-րդ հորիզոնականը: Մանգուս Կարլսենը կխաղա Հիկարու Նակամուրայի, Վեսելին Տոպալովը` Կարունայի, Դավիթ Նավարան` Վասիլի Իվանչուկի, Բորիս Գելֆանդը` Հաշիմովի, Թիմուր Ռաջաբովը` Լյուկ վան Վելիի, Սերգեյ Կարյակինը` Գատա Կամսկու հետ:

После 9 тура в Вейк-ан-Зее Армянксий гроссмейстер Левон Аронян с 6,5 очками уверенно возглавляет турнирную таблицу. Его победа над Фабиано Каруаной (Италия) была признана лучшим в главном турнире А.
После встречи с Каруаной, Аронян сказал, что хорошую позицию получил достаточно быстро. “Соперник ошибся, и казалось, у меня хорошая позиция, но я начал неуверенно играть. Я подумал, что партия закончится через два хода, но оказалось, что надо доказывать свою выигрышную позицию. Турнир длинный и без ошибок не пройдет, рад, что результат получился хорошим”,- слова Ароняна передает chess-news.ru.
В 10 туре соперником армянского гроссмейстера будет Аниш Гири (Голландия), который с 4 очками занимает 9 место. Магнус Карлсен встретится с Хикару Накамурой, Веселин Топалов – с Каруаной, Давид Навара – с Василием Иванчуком, Борис Гельфанд – с Гашимовым, Тимур Раджабов – с Люк ван Вели, а Сергей Карякин- с Гатой Камски.