25 Հունվար 2012 - 15:33 AMT
Ֆրանսիական Liberation-ը հրապարակել է հոդված` նվիրված ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունմանը:
«Խոսքը գնում է ոչ թե այն մասին, որ խորհրդարանը լիազորվի որոշել պատմության հարցեր, այլ այն մասին, որ դատավորներին արդար դատելու հնարավորություն ընձեռվի»,- գրում է հրատարակությունը:
Թերթի կարծիքով` Ցեղասպանությունը մարդկության դեմ հանցագործություն է, որի մասին հիշատակը պատկանում է ոչ թե այս կամ այն հասարակությանը, այլ ողջ մարդկությանը:
«Ոմանք գտնում են, որ օրենքն անօգուտ է, որովհետև Հայոց ցեղասպանությունը չի վիճարկվելու Ֆրանսիայում: Դա այդպես չէ: Դրանում հավաստիանալու համար բավական է ականջ դնել ներկայիս վեճերի ժամանակ «այդպես կոչված ցեղասպանության» հիշատակումներին»,- հայտնում են հոդվածի հեղինակները:
Թուրքիան չափազանց ցավոտ ընդունեց այդ օրինագծին Սենատի հավանություն տալը` հայտարարելով Ֆրանսիայի հետ քաղաքական, ռազմական և տնտեսական համագործակցության սառեցման մասին:

Французская Liberation опубликовала статью, посвященную законопроекту о криминализации отрицания геноцидов, в том числе, Геноцида армян.
“Речь идет не о том, чтобы уполномочивать парламент решать вопросы истории, а о том, чтобы дать судьям возможность творить правосудие”, – пишет издание.
По мнению газеты, Геноцид – это преступление против человечества, память о котором принадлежит не тому или иному сообществу, но всему человечеству.
“Некоторые считают, что закон бесполезен потому, что геноцид армян не будет оспариваться во Франции. Это не так. Чтобы удостовериться в этом, достаточно послушать упоминания “так называемого геноцида” в ходе нынешних споров”, – заявляют авторы статьи.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Как сообщили из Елисейских полей, президент подпишет законопроект в течении 14 дней.