26 Հունվար 2012 - 06:31 AMT
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը մեկնաբանել է Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Ինչպես հայտարարել է Քեմերոնը, իր երկիրը ևս ընդունել է օրենքներ, որոնք ուղղված են եղել անցյալին, սկայն ինքը կարծում է, որ պետք է ապրել ներկայում:
Հունվարի 23 Ֆրանսիայի Սենատը կողմ է քվեարկել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագծին, որը 2011թ դեկտեմբերի 22 ընդունել էր ստորին պալատը: Օրինագծի հեղինակն է Վալերի Բուայեն: Ինչպես հայտնել են նախագահի վարչակազմից, օրինագիծը ուժի մեջ կդրվի 14 օրվա ընթացքում:

Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон прокомментировал принятие Сенатом Франции Билля о криминализации отрицания Геноцида армян.
Как заявил Кэмерон, его страна также принимала законы, направленные в прошлое, но он считает, что нужно жить в настоящем времени.
23 января Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминализации отрицания геноцидов, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года. Автором законопроекта является депутат Валери Буайе. Как сообщили из Елисейских полей, президент подпишет законопроект в течении 14 дней.