Այսօր հունվարի 26-ին լրանում է արցախցիների Քարինտակի համար հերոսվմարտի 20-րդ տարելիցը: Քարինտակի առասպելական մարտը ապագա հաղթանակների՝ Շուշիի ազատագրման ու ղարաբաղյան պատերազմում հաղթանակների առաջին ծիծեռնակն էր: Քարինտակը Շուշիի շրջանի ամենախոշոր գյուղն է: Այն գտնվում է Շուշիից 2 կմ հեռավորության վրա:
Հունվարի լույս 26-ի գիշերը ադրբեջանական կազմավորումները, ունենալով 1,5 հազար զինվորներ և սպաներ, զրահատեխնիկա, առանց նախնական գնդակոծության թալանչիների ամբոխի ուղեկցությամբ խոշոր հարձակում ձեռնարկեցին Քարինտակի վրա:
Հարձակումը կազմակերպվել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Մամեդովի անմիջական մասնակցությամբ: Որոշվել էր կայծակնային հարված հասցնել միանգամից երկու կողմից և մի քանի ժամում գրավել գյուղը: Վաղ առավոտյան օմոնականների գրեթե երկու գումարտակ շրջապատեցին գյուղը:
Քարինտակցիներն ունեին ընդամենը 40 ավտոմատ, մեկ հրանոթ, մեկ ականանետ, ինքնաշեն նռնակներ, որսորդական հրացաններ: Ամբողջ գյուղը, ներառյալ նաև կանանց, կանգնեց գյուղի պաշտպանությանը:
Անկախ բազում զոհերից ու վիրավորներից, քարինտակցիներն անկոտրում էին և ադրբեջանցիները նահանջեցին մարտի դաշտում թողնելով 200 դիակ:
Այդպիսով, չնայած մանրակրկիտ նախապատրաստմանը, ազերիների ռազմական գործողությունը ձախողվեց: Նույն օրն երեկոյան ադրբեջանական հեռուստատեսությունը հաղորդեց, որ սպանվել է 136 զինվոր ու սպա, իսկ որոշ ԶԼՄ-ներ Քարինտակի կիրճն անվանեցին «Արյունալի կիրճ», իսկ հունվարի 26-ը՝ «Արյունալի օր»:
Հաջորդ մի քանի օրերին հակառակորդը գնդակծում էր գյուղը, սակայն ապարդյուն, քարինտակցիները սեփական կյանքի գնով պաշտպանեցին իրենց հողում ապրելու իրավունքը:
Այդ մասին Ղարաբաղյան ազատագրական պատերազմի հանրագիտարանում այդ հերոսամարտի մասին գրված է. «…հատուկ նշանակություն ունեցավ Քարինտակի ինքնապաշտպանությունը 1992թ. հունվարի 25-26-ին, երբ հայ կամավորների սակավաթիվ ջոկատը կարողացավ ետ մղել հակառակորդի մի քանի անգամ գերազանցող ուժերը և ոչնչացնել հակառակորդի 80 հոգուց բաղկացած ջոկատը»

26 Январь 2012 - 07:33 AMT
Сегодня, 26 января, исполняется ровно 20 лет со дня героической битвы за арцахское село Каринтак. Легендарная битва за Каринтак стала первой ласточкой будущих побед – освобождения Шуши и победы армянского народа в Карабахской войне. Каринтак – самый крупный сельский населенный пункт Шушинской области. Находится на расстоянии 2 километров от города Шуши у глубокого ущелья на левом берегу реки Каркар.
В ночь с 25 на 26 января 1992 года азербайджанские формирования, имея в распоряжении более полутора тысяч солдат и офицеров, бронетехнику, после предварительного обстрела из дальнобойных орудий, в сопровождении толпы грабителей предприняли крупное наступление на Каринтак (эта беспрецедентная военная операция была детально разработана при непосредственном участии министра обороны Азербайджана Мамедова). Было решено нанести молниеносный удар с двух сторон и в течение нескольких часов захватить село. Ранним утром два батальона омоновцев почти окружили деревню.
В распоряжении каринтакцев было 40 автоматов (всего 18 тысяч патронов), один станковый пулемет, один миномет с 3 выстрелами, самодельные гранаты, охотничьи ружья. Все село – и мужчины, и женщины встали на защиту своей земли.
Несмотря на многочисленные жертвы и множество раненых (село бесперебойно обстреливалось из Шуши), позиции каринтакцев были несокрушимы, и азербайджанцы отступили, оставив на поле боя, длившегося более 12 часов, около 200 трупов.
Таким образом, невзирая на тщательную подготовку, военная операция азеров провалилась. В тот же день вечером Азербайджанское телевидение передало сообщение о том, что было убито 136 солдат и офицеров, а некоторые СМИ окрестили Каринтакское ущелье «Кровавым ущельем», а 26 января – «Кровавым днем».
В последующие несколько дней противник продолжал обстреливать село, но безрезультатно: герои-каринтакцы ценою собственной крови отстояли право жить на земле, на которой на протяжении тысячелетий жили их предки.
Вот что написано об этом героическом эпизоде в Энциклопедии Карабахской освободительной войны: ". . . особое значение имела самооборона села Каринтак 25-26 января 1992г., когда малочисленный отряд армянских ополченцев сумел отразить атаку многократно превосходящих сил противника и уничтожить поднявшийся из Шуши в контратаку отряд численностью более 80 человек".