27 Հոկտեմբեր 2003 - 15:55 AMT
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ՏՎՅԱԼՆԵՐՈՎ, ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ՈՒ ԱԴՐԲԵՋԱՆԸ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ԾԱԽՍՈՒՄ ԵՆ ԱՎԵԼԻ, ՔԱՆ ԱՊՀ ՄՅՈՒՍ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Տոկոսային հարաբերությամբ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պաշտպանության վրա ավելի շատ են ծախսում, քան ԱՊՀ մյուս պետությունները: Ինչպես հաղորդում է«Արմինֆո» գործակալությունը, վկայակոչելով «Washington ProFile»-ը, այդ տեղեկությունները հրապարակել է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտը: Աղբյուրի համաձայն, 2002 թվականին Հայաստանի ծախսերը պաշտպանության համար կազմել են համախառն ներքին արտադրանքի (ՀՆԱ) 6.4 տոկոսը կամ 162 դոլար բնակչության մեկ շնչի հաշվով: Նույն նպատակով Ադրբեջանը ծախսել է ՀՆԱ 3.3 տոկոսը կամ 104 դոլար բնակչության մեկ շնչի հաշվով: Համեմատության համար նշենք, որ, օրինակ, Վրաստանի պաշտպանության կարիքների ծախսերը կազմել են ՀՆԱ 1.7 տոկոսը կամ 46 դոլար բնակչության մեկ շնչի հաշվով: Հետխորհրդային մյուս պետություններից, ըստ բացարձակ ցուցանիշի, զինված ուժերի կարիքների համար առավել միջոցներ է ծախսել Ռուսաստանը` ՀՆԱ 4.8 տոկոսը կամ 333 դոլար բնակչության մեկ շնչի հաշվով: ԱՄՆ-ն դարձել է համաշխարհային առաջատար ըստ ընդհանուր ռազմական ծախսերի ցուցանիշի` 2002 թվականին դրանք կազմել են 329 մլրդ 616 մլն դոլար կամ 1 138 դոլար բնակչության մեկ շնչի հաշվով, որը կազմել է երկրի ՀՆԱ-ի 3.3 տոկոսը:

27 Октябрь 2003 - 15:55 AMT
ПО ДАННЫМ МЕЖДУНАРОДНЫХ ЭКСПЕРТОВ, АРМЕНИЯ И АЗЕРБАЙДЖАН ТРАТЯТ НА ОБОРОНУ БОЛЬШЕ, ЧЕМ ДРУГИЕ ГОСУДАРСТВА СНГ
В процентном соотношении Армения и Азербайджан тратят на оборону больше, чем другие государства СНГ. Как сообщает агентство “Арминфо” со ссылкой на “Washington ProFile”, эти сведения опубликовал Международный институт стратегических исследований. Согласно источнику, в 2002 году расходы Армении на оборону составили 6,4 процента от внутреннего валового продукта (ВВП) или 162 доллара на душу населения. С той же целью Азербайджан потратил 3,3 процента от ВВП или 104 доллара на душу населения. Для сравнения отметим, что Грузия, например, потратила на оборонные нужды 1,7 процента ВВП или 46 долларов на душу населения. Среди других постсоветских стран (по абсолютным показателям) на нужды вооруженных сил больше всего средств тратит Россия – 4,8 процента от ВВП или 333 доллара на душу населения. США стали мировым лидером по показателю общих военных расходов: в 2002 году они составили 329 млрд 616 млн долларов или 1138 долларов на душу населения, что составляет 3,3 процента от ВВП.